28 grudnia 2012

5) Emily Giffin, Siedem lat później

Kolejny pochłaniacz czasu autorstwa Giffin.
Jak przysiadłam się do tej książki, to już oderwać się nie można było!
Pochłaniacz czasu, dlatego, ponieważ cały dzień spędziłam na delektowaniu się każdą stroną tej opowieści. 
Znowu jak to u Giffin, fabuła jest bardzo prosta. Trójkąt miłosny, w który uwikłani są Tessa, Valerie i on- główny sprawca tego zdarzenia-Nick. Powieść pisana jest z perspektywy dwóch różnych kobiet: zdradzonej żony oraz kochanki.Tessa jest matką dwójki małych dzieci: dziewczynki i chłopca.Tess wykładała kiedyś na uniwersytecie, ale teraz całkowicie poświęciła się wychowaniu dzieci, dbaniu o cudowny dom i o szczęśliwe pożycie małżeńskie. Kura domowa? Nie sądzę. Raczej przykład jednej  z gospodyń domowych ze znanego wszystkim serialu "Gotowe na wszystko". Jej mąż Nick, jest chirurgiem plastycznym, który jest idealny w wykonywanym przez siebie zawodzie. On całkowicie poświęca się swojej pracy, swoim pacjentom, dzięki czemu często przeocza różne rodzinne przyjęcia przez co też zaniedbuje w pewnym stopniu swoją rodzinę. Jego żonie to bardzo przeszkadza, ale dusi w sobie całą frustrację z tym związaną. Wykonuje swoje obowiązki tak jak należy, czego nie docenia jej mąż, uważając ją za jedną z babskich i wścibskich plotkar. Jednak generalnie, żyje im się dobrze, nie mają jakichś olbrzymich problemów. Są szczęśliwi, piękni i bogaci.

Akcja utworu rozpoczyna się kiedy Tess i Nick świętują swoją siódmą rocznicę. To właśnie od tego dnia zmieni się ich życie. Dzwonią z pracy Nicka informując o wypadku chłopca, który poparzył sobie twarz i rączkę upadając na rozgrzany grill. Idealny chirurg musi przerwać kolację gdyż zostaje z tego powodu wezwany do pracy. Tessa jest zawiedziona, ale też nie protestuje. W sumie to nawet współczuje temu oparzonemu chłopcu. Nick rzuca się w wir swoich obowiązków. Narasta w nim poczucie, że musi pomóc temu chłopcu, do tego stopnia, że nawet sam nie zauważa, że się z nim zaprzyjaźnia. 

Valerie. Owocem jej młodzieńczej i szalonej miłości z artystą, który ją porzucił, jest Charlie. Chłopiec jest dla kobiety wszystkim! Kobieta skończyła studia prawnicze i pracuje w kancelarii adwokackiej. Bliższe kontakty utrzymuje jedynie ze swoim bratem bliźniakiem, który jest gejem. Poza tym nie obraca się w żadnym kręgu przyjaciół i znajomych. To właśnie Charlie, jej jedyny synek, ulega wypadkowi. To właśnie nim zajmuje się znany i poważany chirurg - Nick. Lekarz jej syna zaczyna ją fascynować, pociągać, aż sama nie spostrzega się tego aż w końcu zakochuje się w nim.

I tak właśnie rodzi się owy trójkąt. Tessa odkrywa smsa od kochanki. Stara się jednak nie popadać w jakiekolwiek paranoje, lecz racjonalnie to wytłumaczyć. Wszystko jest jednak złudzeniem. Nick szaleje za Valerie. Spędzają wspólne romantyczne chwile, rozmawiają o wszystkim, wzajemnie się pocieszają. W końcu dochodzi do ich pierwszego fizycznego zbliżenia. I wtedy Nick przyznaje się żonie do zdrady. Załamana Tess wyrzuca go z domu. 

Czy dojdzie do pojednania Tessy i Nicka? Musie przeczytać sami.

                                                              ***********************

Od pierwszych stron pokochałam Tessę, a Valerie wydała mi się okrutna i samolubna. A zachowanie Nicka jest wręcz karygodne. Mając dosłownie wszystko, rzuca to dla jednej chwili radości. Ta opowieść wyzwoliła we mnie wiele emocji: począwszy od współczucia, przez ból, zdziwienie, a kończąc na złości. 

Podsumowując, książka skłania do refleksji nad tym co mamy najcenniejsze w naszym życiu.

Moja ocena książki: 6/6

Emily Giffin
Siedem lat później
Wydawnictwo Otwarte
Kraków 2012
Stron: 404
Siedem lat później [Emily Giffin] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

3 komentarze:

 1. Również jestem fanką Emily Giffin, kobieta piszę naprawdę ciekawe książki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tyle co ciekawe, ale przyjemne, które czyta się bardzo szybko.

   Usuń
 2. Pozdrowienia dla prowadzących stronkę. Bardzo fajna strona.

  Godna polecenia. Pozdrawiam!

  Here is my page ... promuj strone

  OdpowiedzUsuń