23 kwietnia 2013

30) Dagmara Gmitrzak, Inteligencja serca

Aloha!
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad znaczeniem powyższego powitania? Ja nie. Na Hawajach, słowo aloha oznacza tyle co - miłość i radość. Jakie to miłe, że ludzie gdzieś na końcu świata, używają względem siebie tak romantycznego zwrotu na powitanie. Na pewno świadczy to o szacunku do drugiej osoby, ale również nieoczekiwanej radości ze spotkania z drugą, bliską mu osobą.
Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości [Dagmara Gmitrzak]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Po lekturze Inteligencji serca śmiem twierdzić, że mieszkańcy Hawajów musieli już dawno temu pojąć tajniki serca, o których pisze nam Dagmara Gmitrzak. Skąd wiedzieli, że komplementowanie drugiej osoby bądź miłe zwroty ku komuś innemu sprawiają, że nasze serce skacze z radości?


Co mnie urzekło w tej małej książeczce?
Przede wszystkim są to idealnie dobrane cytaty! Autorka musi naprawdę dysponować ogromną znajomością literatury skoro zastosowała tyle złotych myśli z epoki starożytności, aż do dzisiaj. To sprawiło, że czytało mi się tę książkę bardzo przyjemnie i bardzo szybko.

Książka została podzielona na trzy części. 
Pierwsza z nich opowiada o tajemnicach serca. Moim zdaniem jest to jeden z nudniejszych rozdziałów, ponieważ to całe słownictwo specjalistyczne, wszyscy ci doktorzy i profesorowie działają na mnie trochę odpychająco. Nie chce przez to powiedzieć, że książka emanuje takim słownictwem, bo tak nie jest, ale w tej części jest to najbardziej uwydatnione. Oprócz tego, możemy dowiedzieć się jak reaguje serce na to kiedy ktoś nas zrani, czyli szerzej opisuje zjawisko, które jest znane pod nazwą "złamane serce".
Kolejna część książki dotyczy uzdrawiania serca. I od razu na samym wstępie, zachwyca cytat: "Nauczyć się miłości możemy tylko kochając". Tę część książki nazwałabym praktyczną, bo tutaj możemy już trochę poćwiczyć techniki, które pozwolą nam rozwijać i kontrolować inteligencję swojego serca. Są to z pozoru banalne techniki, ale tak naprawdę, w dzisiejszym świecie nie wszyscy potrafią te ćwiczenia wykonać. Zatem jeśli chcesz pomóc swojemu małemu serduszku, wykonuj te o to czynności:

1. Wejdź w stan koherencji serca i umysłu.
2. Naucz się technik relaksacyjnych.
3. Wybaczaj sobie i innym.
4. Pokochaj siebie.
5. Stosuj podejście refleksyjne.
6. Pracuj z negatywnymi emocjami.
7. Mów częściej: przepraszam oraz dziękuję.
8. Myśl sercem.
9. Angażuj serce w różne sfery życia.
10. Mów innym pozytywne słowa.
11. Staraj się łagodzić konflikty.
12. Otwórz się na swoją twórczość.
13. Bądź empatyczny.
14. Karm swoje serce.
15. Zakochaj się.
16. Pamiętaj, że źródło miłości jest w Tobie!
17. Wizualizuj pozytywne obrazy.
18. Otwórz się na przyrodę.
19. Zrób coś bezinteresownie.
20. Oglądaj komedie.
21. Idź na masaż.
22. Rozmawiaj ze swoim sercem.

Ile z dwudziestu dwóch wymienionych wyżej technik jesteś w stanie wcielić w życie? Ja składam sobie obietnicę, że częściej postaram się korzystać z tych technik. Przecież nie są one takie trudne. Czasami wystarczy troszeczkę się wysilić.
Ostatnia część książeczki to część zatytułowana "Ścieżka serca". Jest to nauka, która mówi nam jak wykorzystywać wiedzę na temat serca na co dzień. Zatem "Zatrać się w miłości. Jeśli zatracisz się w miłości, znajdziesz wszystko".

Zachęcam wszystkich do przeczytania tej małej książeczki. Pomimo że jest taka malutka, to jest bardzo bogatym zbiorem przeróżnych ciekawostek, rad, ćwiczeń i złotych myśli. Po przeczytaniu, na sercu robi się cieplej i lżej, a na swoje życie patrzy się nagle z innej perspektywy.

***
Dagmara Gmitrzak
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Wydanie I
Białystok 2013
Liczba stron: 204
Moja ocena książki: 6/6

***
Serdecznie dziękuję za możliwość przeczytania książki Wydawnictwu Astropsychologii !
Książka bierze udział w akcji: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz