10 kwietnia 2013

26) Windy Dryden, Jak radzić sobie z życiowymi wyzwaniami

Pamiętacie swoją pierwszą porażkę? Jak się wtedy czuliście? Na pewno byliśmy sfrustrowani swoim niepowodzeniem. Czasami przeradza się to w ból, płacz i szloch. Czy warto tracić czas na takie zachowania? Jestem przekonana, że nie! Mimo wszystko, każdego z nas spotyka jakaś porażka, trudność, której nie możemy przezwyciężyć. Jak sobie z tym poradzić? Z doskonałym pomysłem wychodzi do swoich pacjentów dr Windy Dryden. W swojej książce Jak radzić sobie z życiowymi wyzwaniami wymienia same zalety terapii poznawczo-behawioralnej, która jest w stanie pomóc każdemu w ciężkich do przeżycia chwilach związanych na przykład ze stresem.

Terapia poznawczo-behawioralna jest metodą terapii, która koncentruje się szczególnie na tym, w jaki sposób myślimy i jak się zachowujemy. Chodzi o to, by stwierdzić, jak reagujemy na przeciwności losu, czy w sposób zdrowy, czy też nie. Podstawowy schemat metody, o której mowa w tej książce, to schemat ABC, gdzie:
 A = przeciwność życiowa
 B = przekonania
C = konsekwencje przekonań, jakie żywimy co do „A”.

Co specjalnego CBT (angielskojęzyczny skrót terapii poznawczo-behawioralnej) ma do zaoferowania? Według autora są to następujące cechy metody:
- posiada logiczną strukturę
- jest nakierowana na problem
- jest nakierowana na cel
- jest metodą, której można się nauczyć i korzystać z niej samemu
-wzmacnia realistyczne oczekiwania wobec tego, co możesz osiągnąć.

Książka zbudowana jest z 8 rozdziałów. W każdej z nich znajdujemy rozwiązanie do problemu. Pierwszy rozdział jest poświęcony samej istocie terapii CBT. Drugi rozdział radzi nam, co zrobić aby przezwyciężyć indywidualne ograniczenia. Rozdział trzeci przydatny jest wtedy kiedy nie potrafimy poradzić sobie ze stratą czegoś lub kogoś. Kolejne rozdziały to porady na temat niepewności, brakiem kontroli, porażką, dezaprobatą i odrzuceniem. Zwieńczeniem poradnika jest rozdział poświęcony radom na temat jak poradzić sobie z niesprawiedliwością, bezprawiem i zdradą. 

Dla kogo jest ta pozycja?
Odpowiedź jest prosta. Dla każdego. Przed czy po porażce, warto zapoznać się z radami terapeuty, który na konkretnych przykładach pokazuje jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Warto zajrzeć do tej pozycji i zapoznać się z CBT. Nie potrzeba tutaj żadnej specjalistycznej i naukowej wiedzy. Wystarczą tylko chęci i trochę wolnego czasu. A czyta się bardzo szybko, ponieważ język poradnika jest bardzo prosty i nieskomplikowany, pomimo naukowej terminologii. Może akurat Tobie ten poradnik pomoże skutecznie poradzić sobie z Twoimi problemami?

***
Windy Dryden
Jak radzić sobie z życiowymi wyzwaniami
Wydawnictwo Jedność
Kielce 2012
Liczba stron: 192
Moja ocena książki: 4/6

1 komentarz:

  1. NA NIEKTÓRE PORAŻKI NIE MA RADY ;-(

    OdpowiedzUsuń