25 czerwca 2013

49), 50) Janina Porazińska, Szewczyk Dratewka & Kozucha Kłamczucha

Piękne wydanie polskich baśni, które znane są bardzo dobrze, dzieciom i młodzieży. Autorka wprowadza nas w piękny świat baśni, gdzie można zapomnieć i poczuć chwilę magii.

Szewczyk Dratewka
Jest to krótkie opowiadanie o biednym chłopcu, który z zawodu był szewcem. Był bardzo przyzwoity i pracowity, ale mimo to, nie miał swojego azylu, miejsca, w którym mógłby zamieszkać. I tak oto, błąkał się po świecie, szukając pracy, aby tylko mieć na chleb. Mijając wioskę za wioską, spotykały go przeróżne przygody i doświadczenia. Chłopca cechowała dobroć serca, więc ochoczo pomagał innym w potrzebie. Dzięki ofiarowanej przyjaźni i miłości, bardzo łatwo nawiązywał kontakty z innymi. Posiadał wielu przyjaciół, którzy wiedzieli, że mają u Dratewki wielki dług wdzięczności. I nawet w najokropniejszej chwili małego chłopca, jego przyjaciele nie zawodzą. Pomagają mu w kryzysie i niedoli. 

Opowiadanie mówi o tym, że dobro, pomoc i bezinteresowność zawsze popłaca. A darowane szczęście wraca do nas po trzykroć, ze zdwojoną mocą.


Kozucha Kłamczucha
"Nic nie jadłam, gospodyni!
Jakem biegła przez mosteczek,
chwyciłam jeden listeczek.
Jakem biegła przez grobelkę,
chwyciłam wody kropelkę."

Historia o tytułowej kózce jest napisana wcale nieprostym językiem. Pojawia się tu wiele trudnych w wymowie słów, a przede wszystkim przestarzałych. Mimo to, w barwny sposób zostały przedstawione tutaj postaci. Baśń wywołuje ogromny uśmiech na twarzy, z powodu głupiutkiej kózki Zazulki. Treść książki została podsumowana morałem. Baśń kierowana jest głównie dla dzieci, jednak i dorośli znajdą w niej smak własnego dzieciństwa.

***
Janina Porazińska
Szewczyk Dratewka
Kozucha Kłamczucha
Wydawnictwo Literatura
Łódź 2007
Liczba stron: 31
Moja ocena książki: 5/6

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Odnajdź w sobie dziecko.
Szewczyk Dratewka - CYFROTEKA.PL

3 komentarze:

 1. Z tą książką poczekam aż mi się pojawi potomstwo:)

  Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award. Zapraszam do zabawy, więcej informacji na moim blogu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry pomysł. Koniecznie muszę nabyć tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Historię Szewczyka Dratewki bardzo lubię, tej drugiej natomiast nie znam.

  OdpowiedzUsuń