10 lipca 2013

57) Arna Skula, Słodkich snów

Każda młoda mama marzy o przespanej spokojnie nocy. Pragnie również tego, aby mały bobas grzecznie, w swoim łóżeczku, pogrążył się rozkoszy snu. Z pomysłami na dobry sen dziecka przychodzi Arna Skula, autorka poradnika pt. „Słodkich snów”.

Twoje dziecko śpi niespokojnie, jest nieszczęśliwe? Sięgnij po ten poradnik! Arna Skula wyjaśnia w nim, w jaki sposób można nauczyć dziecko spania. Wydawałoby się, że sen to prosta sprawa- wystarczy położyć dziecko i czekać aż zaśnie. Nic bardziej mylnego. Na dobry sen bobasa, wpływa odżywianie, osobowość, ogólny rozwój dziecka i inne okoliczności zewnętrzne.


W pierwszym rozdziale autorka porusza temat spraw rodzicielskich. Pokazuje, co rodzic robi źle w wychowaniu dziecka, a co dobrze. Daje dużo rad i wskazówek na to, aby dziecko było szczęśliwe. Każde dziecko potrzebuje ogromu miłości od rodziców i poczucia bezpieczeństwa. To wszystko możemy dać dziecku w bardzo prosty sposób. Otóż, można wyrazić swoją miłość spojrzeniem, dotykiem i słowami. Należy dziecko podziwiać i być uważnym obserwatorem jego poczynań. Do ukończenia pierwszego roku życia dziecko nie rozumie jeszcze słów, dlatego też powinniśmy mówić do niego niewerbalnie. Chcesz powiedzieć dziecku, że je kochasz? Po prostu spójrz łagodnie w jego oczy i pogłaszcz je po główce. Efektem będzie cudowny uśmiech maluszka.

Kolejny rozdział poradnika to już konkretne informacje na temat tego jak śpią dzieci. I tak autorka wymienia kilka czynników, dlaczego dziecko budzi się w nocy, a co najważniejsze- jak temu zaradzić. Należy również pamiętać, że karmienie dziecka ma ogromny wpływ na sen dzidziusia. Chyba każda mama wie, że najlepszym pokarmem, jest mleko z piersi matki, a nie chemiczne zupki kupowane w supermarketach. Ważnym czynnikiem dobrego snu dzieciaka, jest porządne nakarmienie go przed snem.

Badania wykazują, że około 20 % dzieci, poniżej 5 roku życia mają problemy ze spaniem. Nie śpią zwykle z powodu choroby bądź bólu, z powodu swojego temperamentu, przez czynniki związane z otoczeniem lub czynniki związane z rodzicami. Jak sobie z tym poradzić? Po pierwsze trzeba skorygować godziny snu dziecka i rytm snu. Potem zaobserwuj i zmień swoje reakcje na budzenie się dziecka w nocy. Ostatnim punktem jest nauczenie dziecka samodzielnego zasypiania.

Poradnik „Słodkich snów” zawiera specjalnie opracowane wykresy, które przedstawiają fazy snu oraz czuwania dziecka. Autorka zawarła tu również szereg pytań, które najczęściej zadają rodzice o sen dziecka i bardzo konstruktywnie na nie odpowiada. Znajdziesz tutaj konkretne porady, wskazówki i polecenia na to, jak rozwiązać problemy ze snem własnego dziecka. Ogromnym plusem są też przepiękne ilustracje, słodko śpiących dzieci, o których marzy każda kobieta.

Książka skierowana jest przede wszystkim dla rodziców dzieci w wieku od 0 do 2 lat. Jednak kobiety, które spodziewają się dopiero potomstwa, również znajdą w niej wiele wskazówek. 

***
Arna Skula
Słodkich snów
Wydawnictwo Muza SA
Liczba stron: 144
Moja ocena książki: 4/6

2 komentarze:

  1. Nie jest to pozycja skierowana dla mnie, może kiedyś ... ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. W przyszłości na pewno mi się przyda taka publikacja.

    OdpowiedzUsuń