23 lipca 2013

63) Denise Kiernan, Dziewczyny atomowe

Książka, która powinna trafić do kanonu lektur szkolnych! Duża dawka historii, fizyki i chemii, a przede wszystkim świetna dawka życia w trudnych warunkach.
Jak podpowiada sam tytuł, tym ciężkim warunkiem jest II wojna światowa- czas zagłady, śmierci milionów osób, terroru i strachu.

Ciągle zastanawiam się do jakiego gatunku mogę zaliczyć tę powieść, bo doszukałam się ich tutaj kilku: powieść historyczna, reportaż, powieść obyczajowa albo artykuł dziennikarski. 

Książka przedstawia historię młodych dziewczyn, które opuszczają swoje domy rodzinne w celu zarobkowym. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że dziewczyny nie mają bladego pojęcia dokąd zmierzają i jaką pracę będą wykonywały. Wszystko jest wielkim i okrytym tajemnicą Projektem. Te dwudziestolatki udają się do tajemniczego i nieistniejącego na mapach Oak Ridge. Jest to jedyne miejsce, w którym można było odnaleźć pracę, dającą godne zarobki, ale też szansę na nowe, może lepsze życie.Grupa ludzi przebywająca w Oak Ridge stworzyła społeczeństwo odizolowane, pełne tajemnicy, nie mogli kontaktować się z bliskimi, ale mimo to, stworzyli tam również atmosferę rozrywki i zabawy. Zaczęła się budowa barów, pubów, kościołów, szkół czy też restauracji. Tu narodziły się pierwsze miłości, wiązały się pary na całe życie. To były miejsca, gdzie mogli oderwać się od pracy i poddać się zapomnieniu.

Głównymi bohaterkami książki są: Celia, Toni, Jane, Kattie, Virginia, Colleen, Dorothy i mnóstwo innych młodych kobiet, które pracowały po to aby pomóc w jak najszybszym zakończeniu okropnej wojny. Wiele  z nich, chciało przyczynić się również do pomszczenia przez to działanie, swoich bliskich, którzy również brali czynny udział w walkach na froncie.

Ludzie tam pracujący tworzą wielki wynalazek jakim jest bomba atomowa. Nie mają nawet pojęcia, że coś takiego konstruują. A ten oto właśnie wynalazek przyniesie wielką katastrofę- pamiętacie na pewno atak na Hiroszimę i Nagasaki i tego skutki.

Książkę nie czyta się jak książki historycznej, a jako dobrą powieść. Autorka nie znęca się nad nami specjalistyczną i naukową terminologią. Przede wszystkim chce ona pokazać życie mieszkańców Oak Ridge, zbliżyć się do nich, abyśmy poznali ich uczucia, stany emocji towarzyszące w tak tragicznym czasie ludziom. 

Autorka pracowała nad swoją powieścią siedem lat. Były to lata spędzone w instytutach, muzeach, przestudiowała ogromną liczbę tekstów, listów, oryginalnych dokumentów, zdjęć i nagrań video i audio. Jak sama twierdzi, najważniejsze były dla niej spotkania z bohaterkami, dzięki którym powstała właśnie ta książka. Powieść jest czystym dowodem na to, jak wiele pracy autorka poświęciła w jej powstanie. 

Polecam wszystkim! Nie czyta się tego jako typową książkę historyczną, dlatego nikomu nie sprawi problemu przebrnięcie przez tę powieść, nawet tym, którzy nie mają do czynienia z historią. Sama bardzo długo czytałam tę książkę, nie ze względu na ilość stron, a na ilość informacji w niej zawartych. Powieść zmusza nas do refleksji i zadumy. Zginęło tyle ludzi przez spuszczenie bomby atomowej, a potem drugie tyle przez szkodliwe promieniowanie. Czy to wszystko było konieczne?

***
Denise Kiernan
Dziewczyny atomowe
Nieznane historie kobiet,
które pomogły wygrać II wojnę światową
Wydawnictwo Otwarte
Kraków 2013
Liczba stron: 424
Moja ocena książki: 5/6

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Pod hasłem.

      

9 komentarzy:

 1. Mam tę książkę w planach. I na półce:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie moja tematyka, może kiedyś się skuszę.

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że "Dziewczyny atomowe" zbierają tak pozytywne recenzje. Powieść czeka na mojej półce i niebawem wezmę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. OOOO to coś dla mnie, muszę przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Może być ciekawie . ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. ostatnio trafiam na same fajne książki i ta do nich należy :)
  http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już kilka pozytywnych recenzji na temat tej pozycji. Mam nadzieję, że kiedyś ją zdobędę i przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem chętna na tę książkę od dawna :)

  OdpowiedzUsuń