14 lipca 2013

60) RZYM z płytą dvd

Moi rodzice spędzili 10 dni we Włoszech. Oczywiście nie mogli ominąć Rzymu i Watykanu. Przywieźli stamtąd wspaniały przewodnik po Rzymie, który postanowiłam dla Was zrecenzować.

Przewodnik wydany jest nakładem włoskiego wydawnictwa: Edizioni Lozzi Roma S.A.S. Powstało kilka wydań w różnych językach. Mój oczywiście jest w języku polskim. Przewodnik zawiera płytę DVD z filmem, ze wspaniałymi ujęciami miasta, również z lotu ptaka. Dołączony jest do "książki" w prezencie piękny dwustronny plakat: z jednej strony jest zdjęcie Kaplicy Sykstyńskiej po konserwacji, a z drugiej strony: starożytny Rzym. Ogromnym plusem tego przewodnika są fotografie, które zdecydowanie przeważają nad treścią. Istotną informacją co do przewodnika jest fakt, iż przewodnik ten zawiera w sobie osiem tras zwiedzania Rzymu i Watykanu. Przewodnik, wydany jest w formacie A4.


Taki przewodnik możecie dostać tylko we Włoszech. Kosztuje 9,50 Euro. 

Pierwsza trasa zwiedzania:
Kapitol > Fori Imperiali > Koloseum > Forum Romanum > Palatyn

Ciekawostki:
* Ku Kapitolowi prowadzi długi szereg schodów zwany Kordonatą, wykonany na podstawie projektu Michała Anioła dla uczczenia triumfalnego wjazdu cesarza Karola V w 1536 roku.

* Plac Kapitolu został zaprojektowany przez Michała Anioła. 

* W głębi Placu znajduje się Pałac Senatorski, gdzie przechowywano tablice z brązu zawierające prawa i dekrety (jedna z nielicznych pamiątek okresu republikańskiego).

* Muzeum Kapitolińskie. Podziwiać w nim możemy dzieła sztuki helleńskiej, np. "Umierający Gall", "Amor i Psyche". Znajdują się tu też popiersia starożytnych pisarzy i wojowników, np. Homera, Sokratesa. Są tu rzeźby i obrazy znanych włoskich twórców. Słynna Wilczyca, symbol Rzymu, to dzieło etruskie z brązu z V w. p.n.e.(dopiero w XV wieku, rzeźbiarz Pollaiolo dodał figury Romulusa i Remusa).

* Do Bazyliki Santa Maria in Aracoeli prowadzą liczące 124 stopnie schody, zbudowane w 1348 r. jako wotum Matce Boskiej za ocalenie miasta przed straszliwą dżumą.

* Do budowy Koloseum zatrudniono więźniów żydowskich. Jego prawdziwa nazwa to Amfiteatr Flawiusza, ale nazwano go Koloseum ze względu na proporcje gmachu oraz na bliskość Kolosa Nerona. Według obliczeń, amfiteatr miał pomieścić 60.000 widzów. 

* Na terenie Forum Romanum mieści się świątynia Westy. Westalki musiały pielęgnować w nim wiecznie płonący ogień. Było ich sześć, wybieranych spośród młodych patrycjuszek, córek wolnych rodziców. Cieszyły się one szacunkiem Rzymian i posiadały liczne przywileje, ale jeśli któraś z nich złamała ślubowanie czystości była żywcem  grzebana na cmentarzu okrytych hańbą- Campo Scellerato. 

* Świątynia Zgody (w Forum Romanum) zbudowana została w celu upamiętnienia zgody między plebejuszami a patrycjuszami. To tutaj Cyceron wygłosił ostatnią, czternastą filipikę.

* U podnóża Palatynu rozciąga się Circo Massimo, gdzie odbywały się zabawy ku czci boga Conso. Jak głosi legenda, podczas jednej z tych zabaw ludowych miało odbyć się porwanie Sabinek, które posłużyło Rzymianom jako skuteczny środek zwiększenia populacji miasta.

Druga trasa zwiedzania:
Teatr Marcellusa > Wyspa na Tybrze > Forum Boarium > Bazylika św. Pawła > E.U.R.

Ciekawostki:
* Teatr Marcellusa zaprojektował sam Juliusz Cezar, a wzniósł August dla uczczenia pamięci Marcellusa, syna jego siostry Oktawii.

* W Bazylice Santa Maria in Cosmedin znajduje się marmurowa maska zwana Ustami Prawdy. Według legendy, krzywoprzysiężca wkładający rękę do tych ust nie mógłby jej z powrotem wyjąć. 

* Bazylika św. Pawła za murami, uważana jest za jeden z cudów świata. Zbudowana została na grobie św. Pawła.

Trzecia trasa zwiedzania:
Kwirynał > Via Veneto > Termy Dioklecjana > Santa Maria Maggiore

Ciekawostki:
* W sierpniu 356 roku Matka Boża objawiła się we śnie papieżowi Liberiuszowi i nakazała wybudowanie kościoła w miejscu, w którym następnego dnia miał pojawić się śnieg. Tak powstała Bazylika Santa Maria Maggiore.

Czwarta trasa zwiedzania:
Św. Piotr w Okowach > Wzgórze Oppio > Św. Klemens > Św. Jan na Lateranie

Ciekawostki:
* Powstanie Bazyliki św. Piotra w Okowach zawdzięcza się Eudoksji, córce Teodozjusza Młodszego. Matka Eudoksji przekazała jej kajdany otrzymane od biskupa Jerozolimy, które posłużyły Herodowi w uwięzieniu św. Piotra. Aby przechować te łańcuchy, młoda Eudoksja kazała wznieść tę bazylikę.

* W Lateranie znajdują się Święte Schody, po których, według tradycji, Jezus Chrystus wszedł do domu Piłata. Do Rzymu przywiozła je cesarzowa Helena. Po dwudziestu ośmiu stopniach można wejść tylko na kolanach.

* W katedrze św. Jana na Lateranie znajdują się relikwie św. Piotra i św. Pawła. Przy ołtarzu tej katedry mszę św. może celebrować tylko papież. 

Piąta trasa zwiedzania:
Largo Torre Argentina > Campo de' Fiori > Janikulum > Zatybrze

Ciekawostki:
* Plac Campo de' Fiori był przez wieki miejscem egzekucji publicznych.

Szósta trasa zwiedzania:
Fontanna di Trevi > Trinita dei Monti > Galeria Borghese > Forum Italicum

Ciekawostki:
* Legenda głosi, że wrzucając monetę do Fontanny di Trevi powróci się jeszcze raz do Wiecznego Miasta (Rzymu).

Siódma trasa zwiedzania:
Santa Maria sopra Minevra > Pantenon > Plac Navona > Zamek św. Anioła

Ciekawostki:
* Kościół Santa Maria sopra Minevra jest przykładem sztuki gotyckiej w Rzymie. 

* Pod ołtarzem głównym, w marmurowym sarkofagu, spoczywa ciało św. Katarzyny ze Sieny.

* Nazwa Zamku św. Anioła pochodzi z XII wieku. Legenda głosi, że podczas uroczystej wyprawy zorganizowanej przez św. Grzegorza Wielkiego w 590 r. dla przebłagania Najświętszej Panny, by położyła kres dżumie szalejącej w mieście, na niebie ukazał się Anioł i osiadł na szczycie mauzoleum, wkładając szablę do pochwy na znak udzielonej łaski.

Ósma trasa zwiedzania:
Via Appia Antica > Termy Karakalli > Katakumby

Ciekawostki:
* Appia Antica  to droga, dumnie zwaną Królową dróg. Wzdłuż niej przez kilkanaście mil, po dwóch stronach ciągnęły się grobowce ponad dwudziestu pokoleń Rzymian i czcigodne pamiątki po zmarłych.

Poniżej zamieszczam Wam kilka zdjęć z przewodnika:

 


***
Rzym z płytą DVD
Wydawnictwo: Lozzi Roma s.a.s.
ISBN 978-88-89896-57-0
Liczba stron: 120
Moja ocena przewodnika: 6/6

4 komentarze:

 1. Piękny przewodnik! Oj chciałabym pojechać do Włoch i zobaczyć te wszystkie cudowne miejsca na żywo! To moje marzenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tylko Twoje marzenie :) Moi rodzice wrócili z masą zdjęć i garścią ciekawych informacji, aż serce i nogi wyrywają się do Włoch :)

   Usuń
 2. Marzą mi się słoneczne Włochy. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Włochy są cudowne! Mogłabym tam, jeździć i zwiedzać w nieskończoność!! :)

  OdpowiedzUsuń