20 lipca 2013

Wydawnictwo MG prezentuje...

Jane Eyre. Autobiografia

Wydawnictwo MG wychodzi do czytelników z kolejną doskonałą pozycją książkową. Tym razem jest to powieść Charlotte Bronte, Jane Eyre. Autobiografia. Co sądzicie o tej autorce? Bo ja mam już chrapkę na tę książkę. 
Jane Eyre. Autobiografia ukaże się na rynku dopiero 14 sierpnia. Czekajmy cierpliwie :)Najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë,  która przyniosła jej międzynarodową sławę.

Brontë opowiada historię młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców, trafia do domu brata swojej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która – gdy tylko nadarza się okazja – pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot, słynącej z surowego rygoru. Jane daje sobie jednak radę, zdobywa wykształcenie i wreszcie znajduje pracę jako guwernantka, w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że tu wreszcie znajdzie prawdziwe szczęście. Jednak los upomni się zadośćuczynienia za winy z przeszłości jej ukochanego pana. Jane nocą ucieka szukać swojej własnej drogi…


To jest autobiografia – być może nie w ujęciu nagich faktów i okoliczności, lecz prawdziwego cierpienia i doświadczenia – pisał angielski filozof, George H. Lewes – to właśnie nadaje książce jej urok: dusza przemawia tutaj do duszy; jest to wypowiedź z głębin wewnętrznego zmagania i bólu ducha, który wiele przeszedł.
 
Jane Eyre to powieść, o której wnet po jej opublikowaniu gazety angielskie pisały codziennie, do tego – niemal w samych superlatywach, a taki publiczny zachwyt nie zdarza się często. Książka Charlotte Brontë rzeczywiście porwała tłumy. Po ponad stu sześćdziesięciu latach nadal pozostaje powieścią kultową i choć epoka wiktoriańska dawno przeminęła, Jane Eyre wciąż żyje w umysłach czytelników. W czym tkwi jej fenomen? Wydaje się, że w wierności samemu życiu. Charlotte Brontë była pisarką, której nigdy nie myliło się ono ze sztuką. Bez względu na epokę, w której człowiek żyje, samotność, tęsknota i cierpienie są zawsze te same i zawsze tak samo przeżywane. Zwłaszcza jeśli jest to samotność wśród ludzi, tęsknota za zwykłym ciepłem drugiego człowieka i cierpienie wynikające z odtrącenia przez innych. Czy działo się to dawno temu, czy działo się wczoraj – trauma odrzucenia pozostaje ta sama, a lekcja miłości do odrobienia. Tymczasem Jane Eyre ukazała tę drogę nie tylko jako możliwą do przezwyciężenia, ale pewną, przykładem własnej osoby ręcząc, że sprawiedliwość istnieje, a cierpienie zostaje wynagrodzone.

608 str., 145×205, oprawa twarda
Czekacie na tę pozycję? Ja czekam z niecierpliwością! A okładkę kocham od pierwszego wejrzenia!

6 komentarzy:

 1. Nie znam tej autorki, ani jej twórczości, ale powyższa książka zapowiada się ciekawie, więc będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, raczej nie. Za bardzo mi się kojarzy z "Dumą i uprzedzeniem".
  Salwinia

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy sięgnę, może się skuszę. A okładka jest boska!

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również czekam na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem pozycja nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A mi okładka trochę mniej przypadła do gustu, ale na książkę czekam, odkąd tylko o niej usłyszałam - jedna z ciekawszych zapowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń