30 sierpnia 2013

77) Renata Górska, Przyciąganie niebieskie

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad symboliką koloru niebieskiego? Jeśli nie, to przedstawiam Wam krótką ściągawkę. Niebieski jest kolorem pełnym symboliki i posiada wiele cech, np. uduchowienie, pokój, spokój, higiena, woda, świeżość, chłód ale też dynamizm, inspiracja i kreatywność. Barwa niebieska to również kolor przyjaźni- obdarowanie kogoś niebieskim kwiatem symbolizuje duże znaczenie przyjaźni dla obdarowującego. Dlaczego o tym piszę? Dlatego, ponieważ nawiązuje do tego tytuł i piękna okładka, która jest idealnie dopasowana do wnętrza książki. Wszystko kończy się się świeżością i spokojem. Nadzieją na lepsze jutro.


W tej historii poznajemy Dominikę, która jest studentką germanistyki. Dziewczyna jest zwykła i naturalna, niczym konkretnym nie wyróżnia się wśród tłumu. Jest w związku z Kubą, z którym wiąże ogromne nadzieje, ale niestety nie są one odwzajemnione. Kuba postanawia zerwać znajomość, ponieważ woli realizować swoje pasje i marzenia, a że dostał super propozycję pracy poza granicami kraju, to musi z tej szansy skorzystać. Dziewczyna jest podminowana. Zapomnieć i pocieszyć próbują ją jej wierni przyjaciele: Pola i Tomek. Stara się na nowo zacząć życie. Pewnego dnia poznaje sympatycznego Dawida, dzięki któremu znowu odzyska wiarę w prawdziwe i silne uczucie. I w tym momencie moglibyśmy skończyć książkę, nadając jej miano romansu, ale to na szczęście dopiero początek historii. Dopiero w tym momencie zaczyna się coś dziać. Dominika nie ma pojęcia jakim człowiekiem jest Dawid. Nie wie również, że dzięki tej znajomości odkryje swoją nową ścieżkę życia.

Wątek krąży głównie przy Dominice. Zauważamy jak zmienia się jej postawa, jak rozkwita i dojrzewa, a przede wszystkim przechodzi wewnętrzną przemianę. Spotyka ludzi, którzy pokazują jej, że można żyć według innych wartości niż te wyznawane przez nią. Nowi znajomi swoją postawą i zachowaniem pokazują, że warto iść drogą Boga. Dawid ujmuje Dominikę swoją postawą, ale to nie znaczy, że ona też chce być taka jak i on. I bardzo się cieszę, że autorka zastosowała tutaj taki zabieg i nie chciała na siłę nawracać naszej bohaterki. Nie jest to książka o Bogu i o postawie chrześcijańskiej, bo są tutaj też wątki bardziej przyziemne, takie jakie szkoła, rodzina, problemy.

Książka skłania do refleksji. Może dlatego, że bohaterowie to młodzież, studenci, dlatego też książka tak bardzo mnie trafiła. Jestem pod ogromnym jej wrażeniem. Zmusza do zastanowienia się nad własnym życiem i do podjęcia pewnych kroków.

Polecam książkę wszystkim. Może i Was skłoni do przemyśleń nad swoim postępowaniem? Bo nie jest to zwykła, typowa książka a raczej duchowy przewodnik, dzięki czemu jest wyjątkowa. 

***
Renata Górska
Przyciąganie niebieskie
Instytut Wydawniczy Compassion
Liczba stron: 342
Moja ocena książki: 6/6

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę.

Za egzemplarz bardzo dziękuję autorce !
Przyciąganie niebieskie [Renata Górska] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

6 komentarzy:

 1. Duchowy przewodnik, czemu nie. Poza tym lubię niebieski.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja religijność leży i kwiczy więc podziękuję
  http://qltura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki, które zmuszają mnie do refleksji najbardziej lubie. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Robisz książkom bardzo ciekawe zdjęcia :) Od razu przyjemnej czyta się ich recenzje :) Widać, że naprawdę się starasz:)
  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do mnie - blog ubogacam o vlogi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :)
   A blog oczywiście odwiedzam :)

   Usuń
 5. Bardzo się cieszę, że tak Ci się podobała, bo mam na nią wielką ochotę:)

  OdpowiedzUsuń