23 września 2013

85) C.J. Daugherty, Wybrani

Wybrani to pierwsza część trylogii o Akademii Cimmeria. Autorką bestsellerowej sagi jest C.J.Daugherty, która była reporterką kryminalną. W wieku 22 lat po raz pierwszy zobaczyła martwe ciało, co było inspiracją do napisania trylogii o Nocnej Szkole. Jej powieści zawładnęły całym światem i zostały przetłumaczone na 19 języków. W czym tkwi fenomen historii o elitarnej szkole? Jeśli jesteście zainteresowani, przeczytajcie dalej...

Wyobraź sobie, że...
pewnego słonecznego dnia budzisz się w małym pokoju, w którym znajduje się jedynie regał, biurko i łóżko. Przemierzasz wzrokiem całe pomieszczenie, stwierdzając w końcu, że jest tu całkiem przytulnie. Wstajesz z łóżka, podchodzisz do szafy w celu ubrania się w coś swobodnego. Znajdujesz tam zestaw mundurków szkolnych. Wszystkie są takie same.
Ubierasz jeden z nich i pospiesznie wychodzisz z pokoju. Znajdujesz się na korytarzu pełnym ludzi, którzy są ubrani identycznie jak ty. Chcesz spytać kogoś gdzie jesteś, co to za miejsce i dlaczego tu trafiłeś. Ale nikt ci nic nie powie... Wszystko jest tajemnicą... W Akademii Cimmeria wszystko owiane jest sekretami. Wchodzisz do zatłoczonego pomieszczenia, okazuje się, że jest to jadalnia. Wybierasz wolne miejsce, siadasz a nagle do pomieszczenia wchodzą kelnerzy ubrani na czarno i przynoszą do stołu same pyszności. Zjadasz i zostawiasz brudne naczynia na stole. Musisz się spieszyć do sali lekcyjnej. Słyszysz tylko szepty, że spóźnianie się jest tu bardzo karane. Wchodzisz na lekcję. Nauczyciel jest całkiem miły, możesz zwracać się do niego po imieniu, uczniowie zawzięcie coś notują, są aktywni w lekcji i błyskotliwi. Tak wygląda każda lekcja na której dzisiaj byłeś. Zjadasz obiad i idziesz do biblioteki. Tam zauważasz mnóstwo ludzi, którzy ciągle ślęczą nosem w książkach. Wychodzisz, kierujesz się w stronę świetlicy. Jest tu całkiem swobodniej, możesz poczuć się trochę luźniej, ale jedyne co możesz tu zrobić to pograć w gry planszowe. Zanim się orientujesz jest już wieczór. Wychodzisz na dwór, na trawnik, gdzie odpoczywają uczniowie. Dopiero nocą zaczyna się tu prawdziwe i emocjonujące życie... Jednak ty nie masz do niego prawa. Nie należysz do Nocnej Szkoły. Nawet nie możesz dowiedzieć się, kto do niej należy, nie możesz knuć, bo grozi to wydaleniem ze szkoły. Nie dajesz za wygraną idziesz do ciemnego lasu. Serce wali jak oszalałe, nagle słyszysz za sobą warczenie i czyjeś kroki. Boisz się, uciekasz... Nagle słyszysz krzyki, czujesz zapach spalenizny. Biegniesz. Potykasz się o coś. Odwracasz się a na ziemi leży zakrwawione ciało dziewczyny. To właśnie o nie się potknąłeś. Z daleka słyszysz głos jednego z nauczycieli, który przypomina o nadchodzącej ciszy nocnej. Wbiegasz do szkoły, opowiadasz wszystkim o tym, co cię spotkało. Nikt nie chce ci zdradzić o co w tym wszystkim chodzi. Wszyscy milczą a ty czujesz tylko frustrację. Czujesz, że każdy ma cię tu za wroga, bo wziąłeś się nie wiadomo skąd- przecież twoi rodzice nie uczyli się w tej szkole, ani nie są zamożnymi ludźmi. Biegniesz do swojego pokoju, kładziesz się na łóżko i zasypiasz...

Tak właśnie wygląda nauka w Akademii Cimmeria. Pełna tajemnic i sekretów, których zdradzenie grozi wydaleniem ze szkoły. Bohaterką tej powieści jest Allie Sheridan. Od samego początku dziewczyna wzbudza sobą zainteresowanie innych. Staje się obiektem westchnień dwóch chłopców. Którego z nich wybierze? Bogatego i pewnego siebie ucznia czy oczytanego samotnika? Wplątanie się w trójkąt emocjonalny nie jest ciekawym pomysłem, ponieważ taki wątek pojawia się dosyć często w literaturze. Ważna jest tutaj akcja, która dzieje się na terenie szkoły. Pełno tu intryg, kłamstw i tajemnic. Główna bohaterka stawia sobie za cel, że rozgryzie wszystkie sekrety i w końcu dowie się o co w tym wszystkim chodzi.

Akcja Wybranych wciąga od pierwszych stron. Jest niebanalna historia, której nie da się przerwać. Wsiąka się w nią jak woda w papier. Jest to historia, w której z każdą kolejną stroną odkrywasz coś nowego i nowego, ale nie przynosi to żadnego rozwikłania sytuacji. Postacie są idealnie dopracowane, nie są schematyczne i sztampowe. Czytając, miałam pełny obraz głównych bohaterów. Okładka książki nie ma w zasadzie nic wspólnego z tym, co dzieje się w jej wnętrzu. 

Wybrani to powieść, która łączy ze sobą elementy sensacji, intrygi, kryminału, przyjaźni, miłości i mnóstwo zagadek. W tej książce naprawdę COŚ się dzieje i wiem, że ta część jest tylko zapowiedzią tego, co spotkam w Dziedzictwie. Nie wiem komu mogę polecić tę książkę. Nawet nie wiem do jakiego gatunku mogę ją zaklasyfikować. Dlatego też, sami powinniście się przekonać na własnej skórze. 

W wielkim skrócie: świetna fabuła, idealne kreacje bohaterów i niespodziewane zwroty akcji. Polecam!

***
C.J. Daugherty
Wybrani
Wydawnictwo Otwarte
Kraków 2013
Liczba stron: 440
Moja ocena książki: 6/6

10 komentarzy:

 1. pisząc całkiem serio... Nie miałam ochoty na tę książkę, wcale mnie nie pociągała, ale w tym momencie, po Twojej recenzji chcę ją przeczytać! i to bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. hmmm, nie byłam przekonana jakos specjalnie do tej książki, ale chyba jednak dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już wiele recenzji tej książki i mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 4. O "Wybranych" słyszałam, choć jeszcze nie miałam przyjemności czytać tej książki. Zmienię to, jeśli tylko znajdę tę pozycję w miejscowej bibliotece. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od pierwszej recenzji ta książka jest na mojej liscie must read, co oznacza, ze kiedys ją na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam książkę na półce, niedługo się za nią zabieram :) Zobaczymy, czy i mi się tak bardzo spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie nie ciągnie do tej serii, chyba ze względu na powtarzalną magiczną szkołę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale w tej książce nie ma nic z magii :)

   Usuń
 8. Super recenzja :) Od dawna mam ochotę na tę książkę. Jak zaczęłaś pisać, to w pierwszej chwili myślałam, że mowa o Tobie. Przy rzędach mundurków porzuciłam tę myśl. hahahaha :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno przeczytam, mam ją w planach już od dłuższego czasu :)

  OdpowiedzUsuń