29 września 2013

Niedziela na kanapie: Galimatias, czyli Kogel mogel II (1989)

Film opowiada dalsze losy bohaterów komedii Kogel-mogel. Po ślubie Kasia i Paweł Zawadowie urządzają się na wsi. Ojciec dziewczyny obiecuje przepisać na nich swoją ziemię. Stawia jednak warunek: chce doczekać się w końcu wnuka. Jego córka ma jednak inne plany. Marzy o powrocie na studia pedagogiczne i nie chce jeszcze zostać mamą. Jest to przyczyną konfliktu między Kasią a Pawłem. Tymczasem w życiu Zawadów ponownie pojawia się ekscentryczna rodzina Wolańskich. Marian wraz z żoną mają spędzić najbliższe dwa miesiące w Anglii. Proszą więc Kasię, aby ta przyjęła do swego domu w charakterze letników Piotrusia i jego babcię.

Główni bohaterowie:
Kasia Solska Zawada – młoda dziewczyna pochodząca z wsi Grabowo, chcąca kontynuować edukację na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale pedagogiki. W niecodziennych okolicznościach staje się opiekunką Piotrusia; w Warszawie poznaje Pawła, który się w niej zakochał (w cz. 2 zostaje jego żoną).
Paweł Zawada – 28-letni biznesmen, na wsi ma dom. Kasię poznaje, gdy ta gubi torebkę, a on zaś ją znajduje i oddaje – zakochany w niej w końcu zostaje jej mężem. Bardzo chce mieć dziecko, uważa, że to ostatni czas, kiedy może je mieć i odpowiednio wychowywać (to jedyna kwestia, w której zgadza się z teściem Solskim, ojcem Kasi).
Docent Marian Wolański – lektor na wydziale pedagogiki na uczelni warszawskiej, syn babci Wolańskiej, mąż Wolańskiej i ojciec Piotrusia. Podległy w stosunku do matki, a tym bardziej do żony – pantoflarz. Jest dość chwiejny, co skłania go do romansów z młodymi i pięknymi kobietami (początkowo zauroczony Kasią; w II części – Pauliną, koleżanką Pawła).
Barbara Wolańska – żona Wolańskiego, matka Piotrusia; pracuje w sferze mody, zapracowana, nie daje rady z synem. Od początku, w stosunku do Kasi podejrzliwa – po raz pierwszy zobaczyła ją w łożu małżeńskim (Kasia spała tam pod nieobecność Wolańskich, docent Wolański wrócił z wyjazdu, ale nie było prądu i kładąc się spać myślał, że obok śpi jego żona). Wiecznie pokłócona z teściową.
Babcia Wolańska – starsza, ale jakże dystyngowana dama; babcia Piotrusia. Natomiast swego syna uważa za wzór cnót (w przeciwieństwie do synowej). Zdanie zmienia dopiero, gdy widzi go całującego się z Pauliną, koleżanką Pawła. Chroni Kasię, nie podziela opinii, że jest ona kochanką Wolańskiego – uważa, że Wolańska jest histeryczką.
Piotruś Wolański – kilkuletni chłopiec, syn Wolańskich. Despotyczny i rozpieszczany (trochę egoista), potrafi doprowadzić do szału dorosłych płacząc godzinami i moczyć wszystkie prześcieradła. Jest posłuszny tylko Kasi, która od początku wzbudza jego zaufanie. Stwarza wiele kłopotów, mimo to, jest uroczym dzieckiem.


A tutaj złota myśl Mariana Wolańskiego :)Lubicie?

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny film :D O wiele lepszy od tych wszystkich nowych, tandetnych komedii ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam!:) Obydwie czesci sa swietne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham to! Według mnie jest to kultowa pozycja filmowa i mogłabym ją oglądać bez przerwy:) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię polskich filmów, ale ,,Kogel mogel'' jest wyjątkiem. Dosłownie oszalałam na punkcie tej produkcji i dalsze losy Kasi Zawada także oglądałam z żywym zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny film. Nigdy się nie nudzi.

  OdpowiedzUsuń