30 października 2013

106) Krystyna Mirek, Droga do marzeń


Pani Krystyna Mirek jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autorką czterech powieści: Prom do Kopenhagi, Polowanie na motyle, Pojedynek uczuć i Droga do marzeń. Z bloga autorki wiem, że kolejne dwie książki piszą się, a być może już niedługo je poznamy. Trzymam za to kciuki! Droga do marzeń to druga powieść pani Krystyny Mirek, którą przeczytałam. I znowu wpadłam jak śliwka w kompot, bo historia mnie zaczarowała i urzekła.

Zauważyłam, że w twórczości autorki często pojawia się motyw kobiety postawionej w bardzo trudnej sytuacji życiowej, która pomimo przeciwności losu staje na wysokości zadania i znajduje w sobie siłę, żeby pokonać otaczające zło. Muszę przyznać, że bardzo mi się to podoba, bo autorka pokazuje, że kobieta to nie tylko słaba istotka, która siądzie w kącie i rozpacza nad sobą, ale jest kobietą silną i wyzwoloną. W Drodze do marzeń poznałam Konstancję Dobrowolską. Dziewczyna jest w moim wieku, czyli ma 23 lata, nie skończyła żadnej szkoły, nigdy nie pracowała, a jedyną rolę jaką spełnia to leżenie i pachnienie. Stało się tak z racji tego, że ma bogatych rodziców, którzy ją utrzymują i uważają, że jej jedynym życiowym zadaniem jest bogate wyjście za mąż. Oczywiście Konstancji to na rękę. Ma bogatych i wpływowych przyjaciół, z którymi spędza czas oraz kochającego i ze złotą kartą chłopaka. Jednak nic nie trwa wiecznie... Jak domek z kart rozpada się życie dziewczyny. Zabierane są jej wszystkie rzeczy po kolei. Traci dom, pieniądze, przyjaciół i chłopaka. I co teraz? Kiedy Konstancja uświadamia sobie, że wszystko stracone, ląduje na dworcu, gdzie poznaje bezdomnego Rafała. Gdyby nie on, dziewczyna pewnie nie przeżyłaby samotnie nocy bez dachu nad głową. I tak dziewczyna musi przeorganizować swoje życie o 180 stopni. Musi zacząć oszczędzać, musi w ogóle zacząć pracować, mieszkać w tanich hotelach i zapomnieć o jakichkolwiek przyjemnościach. Jak Konstancja odnajdzie się w nowym świecie? Czy poradzi sobie w nowej rzeczywistości?

Powieść Droga do marzeń to historia rozpieszczonej i bogatej dziewczyny, która musi podjąć walkę z samą sobą, a potem ze światem, ale z prawdziwym światem, nie takim jakim było jej dane go poznać. Powieść uczy pokory. Nie wolno być od kogoś uzależnionym, nie wolno myśleć, że jakoś samo się wszystko rozwiąże. Trzeba walczyć o samego siebie, o wszystko. Powieść czyta się bardzo przyjemnie, język jest prosty, a akcja dynamiczna. Także nie można się przy tej lekturze nudzić! 

Myślę, że autorka bardzo zaskoczyła swoje czytelniczki postawą Konstancji. Najpierw wydawała się ona zadufana w sobie, a potem jej diametralna przemiana sprawiła, że dziewczyna wiele zyskała w moich oczach. Jednak życie ciągle nas zaskakuje i uczy... Konstancja jest tego doskonałym przykładem. 

Droga do marzeń to książka o życiowych wyborach, o drogach wiodących do szczęścia i do samospełnienia i  o szukaniu samego siebie. Moim zdaniem nie jest to zwykła powieść obyczajowa, ponieważ autorka przekazuje nam nie tylko piękną historię z charyzmatycznymi bohaterami, ale również życiową prawdę i mądrość. Książka zmusza do refleksji nad swoją dolą, bo przecież nie zawsze wszystko jest takie jakie się nam wydaje. Żałuję tylko, że ta książka skończyła się tak szybko!

Na pewno po ocenie zauważyliście, że książka bardzo mi się spodobała. Po Pojedynku uczuć nie mogłam się doczekać kolejnej powieści pani Krystyny Mirek. Znowu autorka pozytywnie mnie zaskoczyła i zaciekawiła swoją historią. Zastanawiam się skąd te pomysły na książki? Ale oby było ich jak najwięcej, bo chciałabym móc takie książki czytać codziennie. Mam nadzieję, że będzie mi dane przeczytanie dwóch pierwszych powieści autorki- szczerze, nie mogę się doczekać!

***
Krystyna Mirek
Droga do marzeń
Wydawnictwo Feeria
Liczba stron: 304
Moja ocena książki: 6/6


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni dobreksiazki.pl

http://www.dobreksiazki.pl/b124140-droga-do-marzen.htm#desc

Jeśli chociaż trochę zachęciłam Cię do sięgnięcia po tę powieść, możesz kupić ją TUTAJ.
Droga do marzeń [Krystyna Mirek] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

7 komentarzy:

 1. Siostra wygrała ją w konkursie, kiedyś ją przeczytam. Fabuła wydaje mi się nadzwyczaj interesująca;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro optymistyczna to chętnie sięgnę. A ta biedronka na okładce słodziutka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O taaak ta biedroneczka jest świetna :) Wydawcy spisali się z okładką!

   Usuń
 3. po takiej recenzji nie można wobec ksiażki pozostać obojętnym. osobiście najbardziej w oko wpadł mi tytuł Promem do Kopenhagi, więc chętnie za nim się rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Proza tej autorki jeszcze przede mną. Jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. pewnie, że chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń