15 listopada 2013

114) Abigail Anna Gibbs, Mroczna bohaterka. Kolacja z wampirem


Dopóki nie zaczęłam prowadzić własnego bloga z recenzjami książek, obca była mi tematyka fantastyczna. Zaczynam dopiero przekonywać się do tego typu gatunków. Ostatnio otrzymałam możliwość przeczytania "Mrocznej bohaterki" Abigail Gibbs, więc nie wahałam się i postanowiłam dać szansę tej książce.

Abigail Gibbs to dziewiętnastolatka, która szerzej znana jest w internecie jako Cansel2. Studiuje literaturę na Oxfordzie. Mając zaledwie piętnaście lat zaczęła publikować w sieci powieść "Mroczna bohaterka. Kolacja z wampirem", która szybko podbiła serca Brytyjczyków, a potem Amerykanów. Dopiero po trzech latach bycia internetową gwiazdą, autorka zdecydowała się na podbój świata wydawniczego. Co śmieszne, Gibbs panicznie boi się krwi. Zastanawiam się zatem, skąd pomysł na powieść o wampirach ;-) Poza tym jest wegetarianką, a herbatę pije w hektolitrach!

Violet Lee jest zwykłą nastolatką. Poznajemy ją, gdy na Trafalgar Square czeka na swoją przyjaciółkę. Jest mrok, a ona stoi tam samiuteńka. Kiedy postanawia zadzwonić po ojca, na placu pojawia się około trzydziestu mężczyzn. Przerażona dziewczyna chowa się i postanawia przeczekać zamieszanie. Nagle pojawiają się inni. Jednak nie są nastawieni przyjaźnie do owej bandy. Po kilku słownych potyczkach wszyscy mężczyźni zostają zamordowani z zimną krwią. I tak oto Violet staje się przypadkowym świadkiem niecodziennego, mrożącego krew w żyłach zdarzenia. Może wszystko byłoby w porządku, ale Kaspar- dwustuletni wampir, znajduje ukrywającą się dziewczynę, o dziwo! ratuje jej życie, ale porywa do posiadłości swojego rodu. Dlaczego wampir nie zabija Violet? Dlaczego zostaje ona więźniem? Musicie przeczytać książkę....

"Mroczna bohaterka. Kolacja z wampirem" to zabawna lektura, z dynamiczną akcją. Autorka doskonale nakreśliła portret głównej bohaterki powieści, jako silnej osobowości, która wie czego chce. Jest zacięta i walczy do granic wytrzymałości. Panna z temperamentem. Wampiry, oczywiście pokazane tak jak zwykle w filmach i serialach: postacie o bladych twarzach, żądne krwi, mordercze, ale również mające uczucia jak śmiertelnicy. 

Jedyne co mnie nie zaskoczyło w tej książce to wątek miłosny: twardzielka, która nie potrzebuje mężczyzny, a tu nagle pojawia się prawdziwy książę z bajki. Dosyć przewidywalny motyw. Mimo wszystko nie wpływa to znacząco na moją ocenę powieści. 

Książka została podzielona na rozdziały, naprzemiennie widziane oczami Violet i Kaspara. Lubię takie rozróżnienie w powieści, bo wtedy mogę z każdej perspektywy porównać bohaterów. Język powieści jest naturalny i prosty w przekazie. Muszę przyznać, że pomimo młodego wieku autorki, książka jest napisana świetnie, tak jakby pisał ją doświadczony pisarz. 

Powieść oczywiście w pierwszej kolejności polecam fanom świata wampirów, ale również osobom lubiącym dynamiczną akcję. Mimo że nie jestem ani fanką historii o wampirach i niekoniecznie lubię książki z taką szybką akcją, to jestem zadowolona z lektury i chętnie przeczytam kolejną część, czyli "Jesienną różę", która ukaże się na początku 2014 roku. 

***
Abigail Gibbs
Mroczna bohaterka. Kolacja z wampirem
Wydawnictwo Muza S.A.
Liczba stron: 440
Moja ocena książki: 4+/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości pani Darii z Business&Culture oraz Wydawnictwu Muza S.A.

Mroczna Bohaterka. Kolacja z wampirem - CYFROTEKA.PL

5 komentarzy:

 1. widzę, że od wizyty w Polsce o autorce robi się coraz głośniej. na kupienie ksiażki się nie skuszę -za staram wiekiem już jestem i może mnie ona zawieść, ale w bibliotece chętnie bliżej się jej przyjrzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie widzę niestety w tej książce niczego nowatorskiego. Nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam niby dość wampirów, ale zapoznanie się z tą pozycją wciąż rozważam.

  OdpowiedzUsuń
 4. może się skuszę, ogólnie bardzo lubię motyw wampira w literaturze, także wydaje się, że ta pozycja, to coś dla mnie :)
  Podrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. jak dla mnie zapowiada się ciekawie, muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń