26 listopada 2013

120) Isabel Abedi, Lola gotuje


Isabel Abedi jest niemiecką autorką książek dla dzieci. Urodziła się w Monachium, a wychowała w Düsseldorfie. Po maturze wyjechała na rok do Los Angeles, gdzie pracowała jako opiekunka do dzieci i praktykantka przy produkcji filmów. W Hamburgu zdobyła wykształcenie jako copywriter i w tym zawodzie pracowała przez 13 lat. Marzyła jednak o tym, aby na życie zarabiać pisaniem książek dla dzieci. Jej marzenie spełniło się, ponieważ książki Abedi są tłumaczone na wiele języków i zdobyły wiele nagród.

„Lola gotuje” to kolejna książka z cyklu o sympatycznej, ale i kontrowersyjnej dziewczynce. Tym razem autorka porusza temat znanych i lubianych programów telewizyjnych dotyczących gotowania. Oczywiście nie jest to główny wątek powieści, ponieważ jak zwykle w życiu Loli, dzieje się mnóstwo. Mianowicie... Ciotka Lisbeth szykuje się do kolejnego ślubu, mama jej przyjaciółki musi opiekować się nastoletnim chłopakiem, który wybitnie działa na nerwy Loli i Raszce, w szkolnym projekcie dziewczyna trafia do grupy z największymi wrogami, a przede wszystkim ma przygotować kolację dla kilku osób i zaimponować im wiedzą, umiejętnościami i dekoracją domu. Oczywiście nie obyłoby się bez zawirowań miłosnych. Otóż, Lola rozmyśla nad tym, czy oby nie powrócić do swojego byłego chłopaka. 

W swojej powieści, autorka porusza przeróżne problemy, które spotykają dzisiejsze nastolatki. Spotkamy się tutaj z pierwszą miesiączką, nietolerancją i rasizmem, z kryzysem tożsamości, ale również ze szkolnym terrorem. Lola przygląda się temu wszystkiemu i próbuje to jakoś wszystko sobie poukładać. Stara się przy tym pomóc swoim przyjaciołom, angażuje się w problemy innych. Autorka, po raz kolejny nie tylko bawi swoich czytelników, ale ponownie chce wnieść coś w życie nastolatków. Bawiąc, uczy. 

Tom „Lola gotuje” to ósma część cyklu o perypetiach Loli, wyraźnie zainspirowana współczesną modą na gotowanie. Isabel Abedi opisuje przygotowania i przebieg pięciu kolacji. Wymienia potrawy i notuje reakcje jedzących. Lola choć nie miała pojęcia na co się porywa, to mimo wszystko radzi sobie doskonale. Przecież talent do gotowania ma we krwi, bo jej tato jest kucharzem. Szybko więc nadrabia zaległości i odkrywa świat kulinariów, by w końcu przygotować dla swoich gości brazylijskie potrawy. 

Natomiast jeśli chodzi o kwestie wydawnicze, to również oceniam je pozytywnie. Okładka książki jest piękna, opatrzona błyszczącymi gwiazdkami, która zachęca do przeczytania z najbardziej ukrytego kąta biblioteki. Dodatkowo, liczne czarno-białe ilustracje autorstwa Dagmar Henze, sprawiają, że życie Loli staje się nam jeszcze bliższe i ciekawsze. 

Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Polecam wszystkim nastolatkom!

***
Isabel Abedi
Lola gotuje
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
2013
Liczba stron: 288
Moja ocena książki: 5/6

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Odnajdź w sobie dziecko.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości :
 
http://sztukater.pl/

3 komentarze:

  1. Czytałam tylko Krainę Imago tej autorki i też mi się podobała, jednak było to już sporo lat temu.

    OdpowiedzUsuń
  2. mimo, że już nastolatką nie jestem, też bym przeczytała ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. O, niedawno odkryłam Lolę przy okazji zakupów książek do szkoły, ale niestety nie mogę nigdzie dostać 3 pierwszych tomów :(

    OdpowiedzUsuń