23 grudnia 2013

130) Kamila Kacprzak i Roman Leppert, Związki miłosne w sieciZanim zajrzałam do książki „Związki miłosne w sieci” postanowiłam „poszperać” w sieci, w poszukiwaniu portali, które zajmują się kwestiami poszukiwania życiowego partnera. Nie sądziłam, że takich portali znajdę kilkaset, a może i więcej. We współczesnym świecie, wszystkie ważne dla nas informacje znajdujemy w internecie. Dlaczego więc nie znaleźć tam swojej drugiej połówki?

Bez wychodzenia z domu, możemy teraz nawiązać nową znajomość, a w dowolnym momencie zdecydować, czy chcemy z tą osobą spotkać się potem w świecie realnym. Autorzy tej książki postanowili na wybranej grupie respondentów zbadać jakie oczekiwania i preferencje są korzystne w poszukiwaniu partnera. Twórcy „Związków miłosnych w sieci” pozwalają nam zapoznać się z mechanizmami wpływającymi na decyzję o wyborze partnera, z punktu widzenia psychologicznego i społecznego. Badania prowadzone były w oparciu o bardzo dogłębną i gruntowną analizę portali randkowych oraz portali oferujących seks przez internet. Autorzy opisując cyberprzestrzeń nie zaniedbują opisu tradycyjnego funkcjonowania związków partnerskich.

Autorzy tej publikacji zastanawiają się, dlaczego ludzie decydują się na życie intymne, zawieranie przyjaźni i budowania miłości w oparciu o sieć internetową? Zdarza się również tak, że po okresie pobytu w sieci, więzi między nimi urzeczywistniają się i młodzi ludzie tworzą trwałe związki kończące się nawet ślubem.

„Związki miłosne w sieci” to publikacja podzielona na pięć rozdziałów. Pierwszy z nich to rozdział teoretyczny, który służy przedstawieniu historii powstania internetu. Kolejny rozdział zawiera informacje dotyczące charakterystyki respondentów. Kolejne pozostałe rozdziały są już szersze i bardziej rozbudowane i dotyczą badań i ich wyników, których autorzy dokonali. Mimo że książka napisana jest prostym i przystępnym językiem to wiedza jaka w niej się znajduje jest na wysokim poziomie. W sposób obrazowy autorzy przedstawiają nam psychologiczne i socjologiczne aspekty poszukiwania partnera na całe życie. Ta książka daje nam też obraz współczesnego społeczeństwa, pełnego singli, w którym dominuje poczucie samotności i braku bliskości. Na pewno dzięki tej książce będziemy mogli łatwiej zrozumieć tych, którzy podejmują próbę zrozumienia człowieka XXI wieku. Bowiem ludzie żyją dzisiaj w dwóch wymiarach: realnym i wirtualnym.

W książce ukazano prezentację zmian, które związane są z wkroczeniem nowych mediów do naszego codziennego życia. Autorzy zauważają, że poszukiwanie miłości w sieci staje się coraz bardziej popularne, a co więcej staje się to tematem nie tylko naukowym, ale również publicystycznym. Na portalach pojawia się coraz to więcej form inicjowania znajomości, np. aplikacja spotted na Facebooku oraz różnorakie strony internetowe, na których internauci poszukują osób, które widziały w centrach handlowych, w pociągu czy w tramwaju. Autorzy powołują się również na niezbyt kolorowy scenariusz randkowania w sieci ustalony przez Piotra Szarotę, który zakłada, że w sieci rozwija się turystyka seksualna, tzw. hooking up, czyli seks bez zobowiązań, który nie staje się podstawą do stworzenia więzi oraz friends with benefits, czyli przyjaźń z bonusem. Autorzy książki martwią się o młodych ludzi, którzy stają przed bardzo trudnym dylematem: miłość do usług czy miłość na zawsze.

Ponadto książka „Związki miłosne w sieci” zawiera obszerną bibliografię i netografię, co oczywiście pozytywnie wpływa na ocenę książki. Czy polecam tę pozycję? Oczywiście, że tak. W szczególności osobom, które są zainteresowane zagadnieniami psychologicznymi oraz informacjami związanymi z funkcjonowaniem nowych mediów i ich wpływem na nasze życie. Publikacja ta będzie stanowiła cenną pozycję dla osób próbujących zrozumieć współczesny świat. 

***
Kamila Kacprzak i Roman Leppert
Związki miłosne w sieci
Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie I wrzesień 2013
Liczba stron: 178 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję: 
 

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę II

4 komentarze:

  1. Nie jest to książka, którą chciałabym znaleźć na mojej półce choć przyznaję, że dotyczy ona poważnego tematu, bardzo ważnego dla młodych ludzi, którzy dopiero układają swój światopogląd.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój kuzyn poznał swoją żonę poprzez Internet i są bardzo szczęśliwi razem. Osobiście nie próbowałam znaleźć szczęścia na takim portalu, ale podejrzewam, że muszą mieć one branie skoro tyle ich powstaje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Może kiedyś się na nią skuszę;)

    OdpowiedzUsuń