23 grudnia 2013

131) Remigiusz Mróz, Parabellum. Prędkość ucieczkiNa lekcjach historii najbardziej uwielbiałam momenty, kiedy omawialiśmy tematy II wojny światowej. Potem ucząc historii w gimnazjum, niestety nie mogłam się dzielić swoimi informacjami na ten temat z uczniami, ponieważ program nauczania obejmuje czasy tylko do I wojny światowej. Niestety... Bardzo ucieszyłam się, gdy otrzymałam możliwość przeczytania książki o tematyce wojennej. Poza tym zaintrygował mnie jej tytuł, co również podsyciło moją ciekawość.

Autorem książki jest Remigiusz Mróz. Młody autor, który na swoim koncie posiada już dwie wydane powieści. Pierwsza z nich: „Wieża milczenia” okazała się wybitnym debiutem autora. Druga, czyli „Parabellum. Prędkość ucieczki”, choć całkiem niedawno wydana, już zyskuje wysokie noty i pozytywne opinie. W odróżnieniu od pierwszej książki, autor podejmuje tutaj tematykę II wojny światowej, gdzie główne role przypadają braciom Zaniewskim. Ponadto autor jest doktorantem w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego.

Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które autor 'wykradł' z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle co: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„. Na identyczny pomysł wpadli niemieccy konstruktorzy z Deutsche Waffen und Munitionsfabriken, gdy zaprojektowali naboje 9×19mm. Od nich, nazwę zaczerpnął Luger P08, którego uwieczniono, m.in. na okładce pierwszego tomu.

Sierpień 1939 roku. Dwóch braci Zaniewskich rozłączył los. Sierżant Bronisław Zaniewski służy w jednostce stacjonującej pod granicą rumuńską. Niestety popada w konflikt ze swoim przełożonym. Wdał się z nim w niepotrzebną szarpaninę przez którą ma teraz nie lada problemy. Chociaż taki czyn jest niegodny i grozi poważnymi konsekwencjami, to musi to zostać zsunięte na dalszy plan, ponieważ wojska niemieckie stopniowo wkraczają na terytorium Polski. W tym samym czasie, drugi z braci- Stanisław, po ukończonych studiach lekarskich, szykuje się do ślubu z Żydówką. Jest w kobiecie do szaleństwa zakochany, ale nie wie jak o tym wszystkim powiedzieć ojcu, ponieważ ślub z Marią byłby występkiem przeciwko niemu. Jednak gdy nadchodzi 1 września, bójki, harce Bronka i ślub Staśka przestają być ważne. Rozpoczyna się walka o honor i wolność, walka o ojczyznę.

Autor stworzył dwie kreacje bohaterów. Są to rodzeni bracia, a całkiem od siebie odmienni. Starszy uwielbia wpadać w kłopoty, a drugi to ucieleśnienie spokoju i dobra. I chociaż charaktery mają różne to łączy ich siła i braterstwo, a co najważniejsze walka o własne przetrwanie. Stanisław razem z Marią chcą uciec na Zachód, a Bronisław rozpoczyna działalność partyzancką. Na swoich drogach, które obrali spotykają się ze śmiercią, morderstwami, z ucieczkami przed faszystami i bolszewikami, z aferami szpiegowskimi, ale również z pięknymi kobietami...

I chociaż zdawałoby się, że opowieść opowiada losy dwóch braci, to występuje tu również trzecia linia fabularna ciągnąca za sobą wątek niemieckiego dowódcy: Christiana Leitnera. Stacjonuje on ze swą jednostką w Rawiczu. Uważa on Hitlera za ideał, jest oddany Rzeszy, ale z drugiej strony nie lubi niepotrzebnej przemocy.

Autor w swojej powieści zawarł wiele wątków, które zgrabnie ze sobą splata, co sprawia, że fabuła nabiera akcji i tempa, a co za tym idzie, książkę czyta się błyskawicznie i z wielkim zaciekawieniem. Nie ma tu miejsca na nudę. Pomimo że, tematyka książki jest trudna, a wojna nie należy do tematów lekkich i łatwych, książkę przeczytałam z ogromnym zaangażowaniem w lekturę. Pierwszy tom „Parabellum” jest warty polecenia. Bardzo chciałabym, aby książkę przeczytały osoby nie tylko interesujące się literaturą wojenną i historią. Nie bójcie się też objętości książki, bo czyta się ekspresowo.

Podsumowując, uważam że, takie książki powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych. Dlaczego? Ponieważ autor przedstawił prawdziwe okrucieństwo wojny, ale również zwykłe, codzienne życie ludzkie. Młodzi ludzie powinni kształtować swoje postawy przez takie właśnie książki. A ja, z niecierpliwością oczekuję na drugi tom powieści. Mam nadzieję, że już niedługo...

***
Remigiusz Mróz
Parebellum
Prędkość ucieczki
Instytut Wydawniczy Erica
Wydanie I
Warszawa 2013
Liczba stron: 416

Za możliwość przeczytania książki dziękuję awioli z bloga Subiektywnie o książkach i autorowi Remigiuszowi Mrozowi.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę II.
Prędkość ucieczki. Parabellum [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

3 komentarze:

  1. Rzeczywiście, fantastyczna książka! Czyta się ją naprawdę szybko, już po kilkudziesięciu stronach nie mogłam się od niej oderwać. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością to cudowna pozycja;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam już kilka recenzji tej książki, coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że i ja mam na nią chęć :)

    OdpowiedzUsuń