05 grudnia 2013

Jakie książki pod choinkę?Dałam się ponieść świątecznemu nastrojowi, który zewsząd nas otacza (a do świąt jeszcze 3 tygodnie!!) i postanowiłam stworzyć listę książek, które możemy podarować mężczyźnie, kobiecie i dziecku. Książka jest zawsze prezentem uniwersalnym i na pewno zawsze będzie cudownym i chcianym prezentem. Daję sobie za to rękę uciąć :) 

Poniżej lista pięciu książek, które możesz podarować kobiecie:

ONA

Dla intelektualistki: 

1.Charlotte Bronte, Villette, Wydawnictwo MG, Cena: 40 zł.

Lucy Snow – młoda Angielka, która w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń straciła wszystko: rodzinę, dach nad głową, serdecznych opiekunów i jakiekolwiek zasoby materialne, pod wpływem impulsu decyduje się na desperacki krok i wsiada na statek, który zabiera ją do Francji. Szukając pracy trafia do miasta Villette, gdzie rzeczywiście los się do niej uśmiecha, jakby to sama opatrzność zaprowadziła ją w to miejsce. Lucy otrzymuje pracę na pensji dla dziewcząt prowadzonej przez Madame Beck.

Lucy stara się nie oczekiwać od losu niczego poza spokojną egzystencją, to w obecnej chwili wydaje jej się spełnieniem marzeń. Ale życie wokół niej nie jest bynajmniej spokojne. Lucy mimowolnie zostaje wplątana w wiele tajemniczych zdarzeń, a jej serce powoli zaczyna się otwierać…Dla elegantki: 

2.  Pamela Keogh, Jackie czy Marilyn? Ponadczasowe lekcje stylu, Wydawnictwo Otwarte, Cena: 30 zł.

Dwie kobiety, które stały się ikonami.
Gdy myślisz Jackie Kennedy, mówisz: styl, elegancja, klasa.
Gdy myślisz Marilyn Monroe, mówisz: seksapil, kobiecość, nieodparty urok.

Każda kobieta może wyglądać seksownie i stylowo. Ta książka pokaże Ci, że jeśli tylko zechcesz, możesz być jak Jackie albo jak Marilyn.
Przepis na styl gwiazdy lub wielkiej damy? Tutaj go znajdziesz! A także wiele ciekawych historii z życia obu kobiet i oczywiście plotki.

Jackie czy Marilyn, pierwsza dama czy gwiazda filmowa?
Którą z nich jesteś?

Dla ryzykantki:

3. Robert Galbraith, Wołanie kukułki, Wydawnictwo Dolnośląskie, Cena: 30 zł.

Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod oknem balkonu jej londyńskiej rezydencji. Policja stwierdza samobójstwo, ale brat celebrytki w to nie wierzy, dlatego zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a.
Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli jest dla niego szansą na odbicie się od dna, ale im bardziej detektyw wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo.
Wciągająca, elegancka intryga zanurzona w atmosferze Londynu - od spokojnych uliczek Mayfair, przez ciasne bary East Endu, aż po zgiełk Soho - sprawia, że "Wołanie kukułki" jest nadzwyczajną książką.
Dla wrażliwej:

4. Jodi Picoult, To, co zostało, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Cena: 28 zł.

Czy można wybaczyć niewybaczalne? Najbardziej poruszająca powieść Jodi Picoult!
Ludzie doznają różnych strat, wielkich i małych. Można stracić kolejkę, cnotę, pracę. Głowę, serce albo rozum. Można stracić dom na rzecz banku, patrzeć, jak dziecko wyjeżdża na stałe na drugi kontynent, a mąż popada w demencję. Strata to nie tylko śmierć, a żal ma wiele postaci.
Osamotniona Sage Singer, zrozpaczona po śmierci matki, zaprzyjaźnia się ze starszym panem, ulubieńcem lokalnej społeczności, emerytowanym nauczycielem. Pewnego dnia Josef prosi ją o nietypową przysługę: chciałby, aby pomogła mu umrzeć. Wyznaje, że nie jest tym, za kogo przez wiele lat się podawał. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. Czy Sage zgodzi się mu pomóc?


Dla romantyczki:

5. Rachel Hauck, Był sobie książę, Wydawnictwo Święty Wojciech, Cena: 30 zł. 

Ich życie to dwa różne światy. On jest księciem. Ona zwykłą dziewczyną. Ale wszystko się zmieni, gdy ich drogi połączą się na wyspie St Simons. W czasie letnich wakacji książę Nathaniel nieoczekiwanie spotyka Susanne, która zdobywa jego serce. Jednak ich wspólna przyszłość nie jest tak prosta, jakby chcieli. Książę ma obowiązki, a napięta sytuacja polityczna nie sprzyja podejmowaniu spontanicznych decyzji, których kierunek wyznacza serce. Zobowiązania wobec rodziny i kraju, a także czekająca na księcia narzeczona będą trudnymi przeszkodami do pokonania na drodze do miłości.

Kto zwycięży – jego królestwo, czy jej serce?

ON 

Dla sportowca:

1. Pepe Garcia-Carpintero, Sergio Ramos, Wydawnictwo Pascal, Cena: 29 zł.

 
Sergio Ramos. Obrońca nie do przejścia. Pewny siebie brutal czy wszechstronny piłkarz o profilu lidera? Wytatuowany przystojniak czy zawodnik, o którym marzą dyrektorzy sportowi wielu klubów? Znakomity, pełen anegdot portret piłkarza Realu Madryt i hiszpańskiej reprezentacji. Gratka dla wszystkich fanów futbolu.Dla macho:

2.  Ryszard Tymon Tymański, Rafał Księżyk, ADHD, Wydawnictwo Literackie, Cena: 35 zł.

Rafałowi Księżykowi udało się skłonić Tymona do wspomnień, które zaczynają się od wątków bolszewickich w biografiach przodków, a kończą w drugiej dekadzie XXI wieku. Muzyk barwnie opowiada o swoim dzieciństwie i rodzinie, nałogowym słuchaniu płyt, wyzwalającej przygodzie z Totartem i odejściu lidera tego ruchu Zbigniewa Sajnoga do sekty Niebo. Prowadzi czytelnika przez kolejne lata swojej działalności artystycznej i opowiada o fascynujących ludziach, z którymi współpracował (Lester Bowie, Mikołaj Trzaska, Jacek Olter). „ADHD” jest trzecią po "Desperado" Tomasza Stańki i "Kryzysie w Babilonie" Roberta Brylewskiego książką biograficzną przygotowaną przez Rafała Księżyka. O pierwszej mówiono, że wyznacza nową jakość w polskim dziennikarstwie muzycznym. O drugiej - że to jedyne w swoim rodzaju spojrzenie na polską scenę rockową lat 80. i 90. W „ADHD” jest i jazz, i rock, ale to zaledwie składniki w życiorysie nieokiełznanego artysty. 
 

Dla podróżnika: 

3. Khaled Hosseini, I góry odpowiedziały echem, Wydawnictwo Albatros, Cena: 25 zł.

"I góry odpowiedziały echem" jest historią o rodzeństwie – Pari i Abdullah, którzy zostają rozdzieleni i muszą przeżyć życie osobno. Skutki ich rozdzielenia odbijają się echem przez lata w Kabulu, Paryżu, San Francisco i na greckiej wyspie Timos. 

Książka rozpoczyna się opowieścią o mężczyźnie, który musi poświęcić jedno ze swoich dzieci, aby ocalić resztę. Wybrał najmłodszego syna, a myśl ta prześladuje go przez całe życie, więc rozpoczyna podróż aby uratować swojego ukochanego syna. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dla marudy: 

4. Stephan Talty, Richard Phillips, Kapitan. Na służbie, Wydawnictwo Otwarte, Cena: 25 zł.
 
Historię tę czyta się jak rasowy thriller
Dla Richarda Phillipsa, kapitana kontenerowca Maersk Alabama, 8 kwietnia 2009 roku był kolejnym rutynowym dniem pracy – do czasu gdy na pokład statku wtargnęli uzbrojeni somalijscy piraci. Nie spodziewali się ani oporu załogi, ani tego, że kapitan będzie wolał zostać zakładnikiem, niż narazić życie swoich ludzi. Pięciodniową niewolę Phillipsa zakończyła dopiero akcja komandosów Navy SEALs.
Opowieść Phillipsa jest poruszającym świadectwem tego, że człowiek w sytuacji ekstremalnej może wspiąć się na wyżyny siły woli, hartu ducha i poczucia odpowiedzialności za innych, zostać bohaterem. Historię tę czyta się jak rasowy thriller, bije ona jednak na głowę powieści sensacyjne, ponieważ wydarzyła się naprawdę.

Na podstawie książki powstał film Paula Greengrassa, reżysera „Krucjaty Bourne’a” i „Ultimatum Bourne’a”.
 

Dla intelektualisty:
 
5. Mario Puzo, Ojciec chrzestny, Wydawnictwo MUZA S.A., Cena: 30 zł.
 
Mario Puzo napisał "Ojca Chrzestnego" w 1969 roku; książka została przełożona na kilkadziesiąt języków i wydana w nakładzie 21 milionów egzemplarzy. Do jej niebywałego sukcesu przyczynił się z pewnością sukces nagrodzonego Oskarami filmu, który na podstawie scenariusza Mario Puzo nakręcił Francis Ford Copolla.

Książka odsłania kulisy działalności mafii nowojorskiej złożonej z pięciu Rodzin. Ojcem Chrzestnym jednej z nich jest don Vito Corleone. Jest to także opowieść o honorze i nienawiści, o szacunku i pogardzie, o miłości i śmierci. Zaproszenie do lektury powinno być dla Czytelnika "propozycją nie do odrzucenia"
 
 
 
 
 
 
 
Wybór książek jest subiektywny i musicie wziąć pod uwagę, że są gusta i guściki i niekoniecznie owe książki przypadną do gustu obdarowanym. Są to tylko moje propozycje książkowych prezentów. Mam nadzieję, że pomogę w wyborze lektury chociaż jednemu z Was :)
 
 
Zapraszam Was do wypełnienia ankiety. Dzięki Waszym odpowiedziom będzie mi łatwiej poprawić wygląd i jakość bloga. Bardzo mi na tym zależy:


8 komentarzy:

 1. Robimy mikołajki w szkole i mam zamiar kupić koleżance jakąś ciekawą ksiażkę. Wielka z niej romantyczka, więc być moze wybiorę tą którą poleciłaś.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja właśnie czytam "I góry odpowiedziały echem", chociaż jestem "ona" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe propozycje:) Sama chętnie kilka z nich bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to bardzo trafna lista;) A na pytanie: "Jakie książki pod choinkę?" nasuwa mi się odpowiedź: "Wszystkie":P

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama bym chciała kilka z nich:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa lista. Parę pozycji bym kupiła już dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z listy dla niej przeczytałabym wszystkie, a i dla niego - 3 ostatnie ;)

  OdpowiedzUsuń