02 grudnia 2013

Zapowiedzi wydawnicze 9 XII - 15 XIIŚwięta tuż tuż... Czy Wydawnictwa staną na wysokości zadania i zaoferują ciekawe pozycje na święta? Sprawdźcie sami, co kryją w zanadrzu?

10 XII

Robert Zadura, Saga rodu Bocheńskich, Wydawnictwo Salwator

Saga rodu Bocheńskich jest pięknym uzupełnieniem opublikowanych nakładem Wydawnictwa SALWATOR listów o. Józefa Innocentego Marii Bocheńskiego do ojca. Fabuła sagi koncentruje się na mało dotąd poznanym okresie dzieciństwa i młodości przyszłego „mnicha w ostrogach”, z podkreśleniem roli przodków i jego ziemiańskiej rodziny. Jednym z głównych narratorów opowieści jest autentyczna postać wuja Tadeusza Łosia, który relacjonował czwórce dzieci państwa Bocheńskich niezwykłe losy ich przodków. Ogromnym walorem powieści jest bez wątpienia bogaty materiał ikonograficzny. Dzięki starym, oryginalnym fotografiom czytelnik wręcz przenosi się w czasie i widzi świat takim, jakim widział go przyszły dominikanin. Lektura książki jest z całą pewnością ucztą nie tylko dla znawców twórczości o. Bocheńskiego, ale także wszystkich miłośników historii.

Yves Boulvin, Powtórnie się narodzić, Wydawnictwo Salwator

Każdy z nas nosi w sobie dziecko. Takie jest głębokie przekonanie autora powstałe w wyniku długoletniej praktyki terapeutycznej. Droga, by je w sobie odkryć i sprawić, by się powtórnie narodziło wiedzie przez:
uwolnienie od psychologicznych uwarunkowań
wyzwolenie się od przeszłości
umożliwienie rozwoju
nabranie zaufania do siebie
nauczenie się odpoczywania i cieszenia się życiem
osiągnięcie wewnętrznej spójności
Yves Boulvin proponuje czytelnikowi wędrówkę, wychodząc z założenia, że wewnętrzne przeobrażenie wymaga czasu i może się dokonać jedynie dzięki codziennym ćwiczeniom i pogłębionej refleksji. Książka jest więc oparta na rocznej progresji, zawierającej cztery etapy, z których każdy przypada na kwartał (wyzwolenie się od przeszłości – powtórne narodziny – nabieranie zaufania do siebie – otwarcie się na życie wieczne). Autor w swojej wędrówce proponuje jeden temat na miesiąc i jeden przedmiot medytacji na każdy dzień roku. Książka łączy zagadnienia psychologiczne i duchowe, aby pomóc czytelnikowi w budowaniu własnego życia opartego o nowe, szczęśliwsze podstawy.

11 XII


Jerry Hopkins, Jim Morrison. Król Jaszczur, Wydawnictwo Anakonda

Poeta, szaman, narkoman na wiecznym rauszu, wokalista The Doors - Jim Morrison po swojej tragicznej śmierci w 1971 roku szybko osiągnął status postaci kultowej. W "Królu Jaszczurze" Jerry Hopkins, współautor legendarnej już książki „Nikt nie wyjdzie stąd żywy”, ponownie zagłębia się w życie Jima Morrisona i przedstawia świeże spojrzenie na ten potężny i trudny talent, ukazując go raczej jako człowieka z krwi i kości niż mit, którym się stał. Książka ta zawiera również serię wywiadów z artystą przeprowadzonych przez dziennikarzy branży muzycznej Bena Fonga-Torresa, Johna Toblera, Richarda Goldsteina oraz innych. Opublikowane w całości prezentują Morrisona, jakiego dotychczas nie dane nam było poznać - elokwentnego, inteligentnego, dowcipnego, wręcz nazbyt skromnego. Hopkins zawarł też w książce nowe informacje o ludziach, których “erotyczny polityk” opuścił.

15 XII

Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Resortowe dzieci. Media, Wydawnictwo Fronda

ONE. RESORTOWE DZIECI. Wychowane w rodzinach działaczy i funkcjonariuszy KPP, PZPR. Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a potem SB. Doskonale ustawione potem w życiu, dzięki koneksjom, a potem pieniądzom i „grubej kresce”. Czasem, choć wywodzą się z nie komunistyczych środowisk, związane ideologicznie oraz materialnie z byłą władzą i bezpieką. Za młodu aktywiści komunistycznych organizacji młodzieżowych, potem biznesmeni, właściciele i zarządcy nowych mediów. Właśnie dlatego tak zdecydowanie przeciwne dekomunizacji i lustracji, szydzący z patriotyzmu, polskich tradycji i w ogóle z polskości. Niebezpieczne, bo usytuowane w opiniotwórczej prasie, a przede wszystkim w telewizji i stacjach radiowych. Obecne w nich od stanu wojennego – do dziś. ONE. RESORTOWE DZIECI. „Violetty”, „Kowalscy”, Literaci”, „Poeci”, „Daniele” i inni. Połączeni solidarnością grupową i interesami, posługujący się wprawnie relatywizmem moralnym, szyderstwem i ośmieszaniem. Często, w razie pilnej potrzeby, pełniące rolę „dyżurnych autorytetów moralnych”, szczujących przeciw zbyt niepokornym, zbyt dociekliwym – myślącym, ponad ICH miarę, po prostu inaczej. Ta książka jest właśnie o nich.

***
Niestety, ale w nadchodzącym tygodniu czeka nas bardzo mało premier, ale być może komuś spodobają się powyższe pozycje.
Serdecznie pozdrawiam,
Katarzyna K

8 komentarzy:

 1. Na szczęście nic dla mnie, bo mam sporo jeszcze do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie nic, ale to nawet lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem ne widzę niczego specjalnego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja także nie widzę nic dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Nareszcie ukażą się "Resortowe dzieci|"! Bardzo się cieszę, ta książka na pewno będzie hitem

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nic dla mnie, ale na pewno wiele innych osób się ucieszy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Saga rodu Bocheńskich :) świetna książka polecam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się z opinią o "Sadze" - ciekawie napisana książka - czyta się jednym tchem. Gorąco polecam

  OdpowiedzUsuń