10 stycznia 2014

134) Iwan Nieumywakin, Sól. Lecznicze właściwości
Zaczynając od komórek mózgu i kości, kończąc na wzbogaceniu naszej mowy, sól przenika do różnych aspektów naszej egzystencji”.

Autorem tego krótkiego poradnika jest doktor nauk medycznych- Iwan Nieumywakin. Jest znanym autorem 20 książek, które doczekały się wydań w kilku językach. Jest autorytetem w świecie medycyny konwencjonalnej, ale w swojej praktyce lekarskiej stosuje również naturalne metody leczenia. Autor kolejną swoją książkę poświęcił bardzo znanej nam substancji, czyli soli. Niby zwyczajny środek używany w kuchni, a znany już naszym przodkom od tysiącleci.

Dziesięć, bądź piętnaście tysięcy lat temu, gdy nie używano jeszcze naczyń do gotowania, wszystkie produkty ludzie moczyli w wodzie i piekli. Następnie produkt kładli na węgiel. To wzbudziło w naukowcach myśl, że wtedy sól spożywczą zastąpił popiół, który nieuchronnie dostawał się do przygotowywanej „potrawy”. Co za tym idzie, popiół zawiera w sobie węglan potasu, który na terenach oddalonych od mórz i słonych jezior, pełnił rolę przyprawy. Do końca nikt nie wie, jak ludzie odkryli sól. Jedno jest pewne- już w starożytności Homer, nazwał sól pokarmem bogów. Ponadto, starożytni używali jej do medykamentów, bo przypisywano jej cechy lecznicze, oczyszczające i odkażające.

W dzisiejszych czasach sól również jest ważnym składnikiem naszej codziennej diety. Ten minerał jest niezbędny do normalnego funkcjonowania komórek oraz rozprowadzania wody w tkankach. Nie bez przyczyny sól obecna jest w pocie, ślinie, moczu, łzach. Jest to znak, że bierze ona udział w fizjologicznych procesach organizmu. Nietrudno jest więc zauważyć, że sól pełni wręcz zbawienną rolę w kulturze wielu narodów od zarania dziejów.

Krótki poradnik doktora Nieumywakina został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich dotyczy soli spożywczej, czyli dowiemy się tutaj tego jak zaczęto wydobywać sól, jakie jest jej zastosowanie w gospodarstwie domowym. Są tu też informacje na temat leczenia solą spożywczą, ale również właściwości soli w diecie dziecka. Ponadto, kilka stron na temat soli jodowanej, soli niskosodowej i o aromatyzowanej soli do kąpieli. Druga część poradnika została poświęcona przede wszystkim soli morskiej. Jest to zdecydowanie moja ulubiona część książki, ale niestety bardzo krótka, ponieważ liczy raptem 15 stron, a ten temat był dla mnie najbardziej interesujący. Ostatnia część dotyczy terapeutycznego działania jaskiń solnych.

Książka „Sól. Lecznicze właściwości” liczy tylko 113 stron, więc czyta się ją bardzo szybko i na pewno z dużym zaciekawieniem. Wydaje się nam, że niby o soli wiemy wszystko, bo jest to taki zwyczajny minerał, ale nawet sobie nie wyobrażacie w jakim ogromnym błędzie jesteśmy. Bardzo ciekawa literatura, którzy interesują się dietetyką i zdrowym odżywianiem.

Dużym plusem książki są zamieszczone w niej instrukcje, w jaki sposób należy przeprowadzać zabiegi i kąpiele profilaktyczne z użyciem soli. Na pewno będą to ciekawe strony dla kobiet, które poznają nowe metody walki z cellulitem, sposobami na miękką i aksamitną skórę, ale również sposoby na łagodzenie bóli mięśni i stawów.

Serdecznie polecam tę krótką lekturę, która choć może jest niepozorna, to niezmiernie ciekawa i interesująca.

***
Iwan Nieumywakin
Sól. Lecznicze właściwości
Wydawnictwo Studio Astropsychologii
Liczba stron: 112

5 komentarzy:

 1. Jedyne, co zainteresowało mnie w tej książce to nazwisko autora. Na czytanie książek dotyczących zdrowia mam jeszcze czas;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj nie, zupełnie mnie to nie interesuje. Nie mam czasu na takie książki. Wolę te, które budzą we mnie emocje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy temat. Z chęcią poczytałabym coś niecoś na temat soli.

  OdpowiedzUsuń
 4. o proszę, a zawsze się mówiło, że sól jest tylko szkodliwa :)

  OdpowiedzUsuń