21 stycznia 2014

137) Anna Łacina, Miłość pod Psią GwiazdąAnna Łacina jest to polska pisarka i autorka serii bajek edukacyjnych, opowiadań fantastycznych i powieści obyczajowych. Ponadto jest współautorką "Limerykowego Atlasu Powiatu Przasnyskiego". Co ciekawe, publikuje pod dwoma różnymi nazwiskami: jako Anna Łacina pisze powieści obyczajowe, które najchętniej zaliczyłaby do literatury familijnej, ponieważ są tak skonstruowane, że nie zaszkodzą młodemu czytelnikowi, natomiast przeznaczone są dla nieco starszego odbiorcy, a przynajmniej dla tych, którzy lubią konwencję literatury młodzieżowej. Natomiast teksty sygnowane jako Anna Zgierun to albo fantastyka, albo książki dla dzieci. W tym drugim przypadku zwykle jest to literatura edukacyjna. Autorka uzyskała wyróżnienie za swoją książkę „Inwazja wirusów” - "Dziecięcy Bestseller Roku 2007" „za udane połączenie treści dydaktycznych z dynamiczną szatą graficzną”. Oprócz tego, powieść „Czynnik miłości” otrzymał nagrodę „Książki Roku 2010”, a „Kradzione Róże” zajęły III miejsce w plebiscycie „Książka na lato 2011”.

Fakt, że autorka tworzy pod dwoma nazwiskami bardzo mnie zaintrygował i zachęcił do sięgnięcia po książkę „Miłość pod Psią Gwiazdą”.

Czy pełna kompleksów licealistka może zaimponować najbardziej interesującemu chłopakowi w szkole? Jak nie przegapić prawdziwej miłości, która kryje się nie tam, gdzie jej szukamy? Magda i Andrzej – oboje niepewni własnej wartości. Ich drogi krzyżują się przypadkiem. Czy to, co się między nimi zdarzyło, pomoże im odnaleźć samych siebie? Jaką rolę w ich życiu odegra pewien pies? A nawet dwa psy?

Miłość pod Psią Gwiazdą" jest przede wszystkim powieścią dla młodzieży. Z drugiej strony myślę, że przeczytanie tej książki przez dorosłego byłoby dosyć ciekawym spojrzeniem na młodsze pokolenie i jego problemy. W powieści Anny Łaciny znajdziemy wiele uczuć i emocji, a mianowicie jest to historia o poczuciu winy, a także o szukaniu, chwytaniu, utracie i poszukiwaniu miłości.

Pierwsze uczucia takie jak: miłość i przyjaźń, to tylko niektóre z wątków podejmowanych przez autorkę. Akcja powieści dzieje się przede wszystkim w szkole, w trakcie roku szkolnego, więc zauważamy problemy z nauką, z dogadywaniem się z nauczycielami. Dodatkowo pojawia się ważny problem schronisk dla zwierząt.

Bohaterowie są realni, barwni i tacy prawdziwi. Być może nauczą młodzież jak powinno się postępować w życiu i faktu, że starszych i słabszych trzeba szanować. Dlaczego? Bo Magda jest jak taka jak inne nastolatki. Walczy ze swoim trądzikiem, z pierwszymi uczuciami, ma problemy z niemieckim. Powieść jest moralizatorska, wręcz pedagogiczna, ponieważ młodzi ludzie będą mogli na pewno coś z tej książki „wynieść”.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i już wiem, że nieostatnie. Dlatego też, bardzo chciałabym abyście i Wy przeczytali tę powieść. Bo jest ona o świetnej, zwykłej młodzieży, o problemach młodych ludzi, którzy po raz pierwszy się zakochują. Ale jest też tu trochę o problemach starszych ludzi, czyli rodziców, krewnych, przyjaciół. Każdy znajdzie w książce coś dobrego, coś dla siebie, a na pewno miłośnik dobrej literatury. Serdecznie wszystkim polecam!

***
Anna Łacina
Miłość pod Psią Gwiazdą
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania: 14 sierpnia 2013
Liczba stron: 448


www.sztukater.pl

7 komentarzy:

 1. Sądzę, że twórczość autorki i mi przypadłaby do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. chcę przeczytać jakąś jej powieść mam w domu Telefony do Przyjaciela...świetna recka;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam już o tej autorce przy okazji innej książki. Zachęcająca recenzja. Czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że książka przypadła do gustu!
  Polecam wszystkie książki Anny Łaciny! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książki najbardziej lubię i co najwazniejsze teraz poszukuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Musze przeczytać, sięgnę po nią z chęcią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja akurat od czasu do czasu lubię poczytać sobie dobrze napisane powieści młodzieżowe :). Choć jak źle trafię, to przyznam - irytacja wielka. Ta książka brzmi bardzo sympatycznie i cieszę się, że sobie ją kupiłam do zabrania na wakacje :). Moje wydanie chyba jest nowsze, bo ma bardziej dopracowaną okładkę - teraz jest po prostu śliczna ;).

  http://stronapostronie2017.blogspot.com/2017/07/wakacyjny-tbr.html

  OdpowiedzUsuń