27 stycznia 2014

Zapowiedzi wydawnicze: 27 I - 02 IIW każdy poniedziałek zamieszczam tutaj post o zapowiedziach wydawniczych nadchodzącego tygodnia, które interesują mnie najbardziej. Dzisiaj jest nie inaczej, bo znowu w wydawnictwach drukuje się kilka książek, które chciałabym posiadać. Zobaczcie, co czeka na nas w tym tygodniu...

27 I

Martha Gellhorn, Podróże z nim i samotnie, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Martha Gellhorn, podróżniczka, reporterka, żona Ernesta Hemingwaya. Niniejsza książka stanowi zapis doświadczeń jej życia, wybór jej najbardziej „przerażających” podróży. Przemierza w niej zalane deszczem, rozdzierane wojną Chiny, aby poznać Changa Kaj-szeka, antykomunistycznego przywódcę Kraju Środka. Dryfuje bez życia po Morzu Karaibskim w poszukiwaniu U-botów. Wyrusza na spotkanie z opozycyjnym pisarzem w samo serce Związku Sowieckiego. Samotnie i z tym drugim to wspomnienia pisane okiem powieściopisarza, przyprawione nutą ironii i czarnego humoru. Jej ekspresyjny styl i zaskakujące niekiedy reakcje na wydarzenia powodują, że książkę czyta się bez wytchnienia. I choć niekiedy wzburzona tym co widzi, Gellhorn nigdy nie wydaje jednoznacznych sądów, nie zawsze ma rację. Jej prawdziwym talentem jest fakt, że choć przedziera się przez piekło na ziemi, to wciąż potrafi rozśmieszyć.

28 I

Maureen Lindley, Taka jak ty, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Poruszająca powieść o dziewczynie z amerykańsko-japońskiej rodziny, która po ataku na Pearl Harbor trafia do obozu dla internowanych. Satomi jest jedynym dzieckiem z mieszanego, amerykańsko-japońskiego małżeństwa w położonej w Kalifornii Angelinie. Oczywiście mieszkają tam też inni Japończycy, ale Satomi nie należy ani do białej, ani do japońskiej społeczności miasteczka. Dla obu stron jest „inna”. Sytuacja dziewczyny – i wszystkich tych, w których żyłach płynie choć kropla japońskiej krwi – pogarsza się, kiedy Japonia zaczyna stanowić zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Ojciec Satomi wstępuje do marynarki, po części po to, bo bronić ojczyzny, po części dlatego, że pragnie chronić żonę i córkę przed rasistowskimi atakami, ginie jednak podczas bombardowania Pearl Harbor. W oczach sąsiadów nie staje się jednak bohaterem – ci milczeniem przyjmują jego śmierć i odsuwają się od Satomi oraz jej matki. Wkrótce obie trafiają do obozu dla internowanych, którego mieszkańcy traktowani są jak zwierzęta. Satomi trudno jest się pogodzić z tą nagłą utratą wolności, odrazę budzi w niej kompletny brak prywatności i prymitywne warunki, do jakich musi się przystosować. Jednak to właśnie w obozie po raz pierwszy odkrywa, co znaczy przynależeć do wspólnoty. Przez cały czas Satomi tęskni jednak za miłością. Po opuszczeniu obozu wyrusza na wschód, do Nowego Jorku, gdzie znajduje pracę, nędzne lokum i kilku kandydatów do swojej ręki. Spotyka opiekuńczych mężczyzn, dzięki którym jej życie mogłoby być łatwiejsze, jednak nadal nie ustaje w poszukiwaniu prawdziwego uczucia – i odnajduje je w zupełnie nieoczekiwanych miejscach.

Hanna Cygler, Grecka mozaika, Wydawnictwo Rebis

Korfu, lato 2010 roku. Spokój Jannisa Kassalisa mąci pojawienie się tajemniczej, młodej Polki. Dziewczyna ma podstawy podejrzewać, że jest jego córką... Choć obojgu trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, po przełamaniu początkowej nieufności nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Jannis stopniowo wyjawia Ninie swą przeszłość i kolejne rodzinne tajemnice. Co wyniknie z tego niezwykłego spotkania? Przeznaczenie bywa przewrotne i wiedzą o tym zwłaszcza Grecy... Hanna Cygler zaprasza czytelnika na kolejną pasjonującą przygodę, podczas której na przestrzeni lat przemierzy Grecję i Bieszczady, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork. Przygodę, w której wątki historyczne splecione będą z miłosnymi i sensacyjnymi, a z bohaterami jak zwykle trudno się będzie rozstać. Hanna Cygler – z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące książki tej autorki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu oraz Kolor bursztynu.

29 I 

Katarina Mazzeti, Facet z grobu obok, Wydawnictwo Czarna Owca

Benny jest rolnikiem i marzy o żonie, która zechce dzielić z nim życie. Desirée jest bibliotekarką, dziewczyną z miasta, wykształconą, po studiach, z licznymi zainteresowaniami. Oboje spotykają się przez przypadek na cmentarzu, ona przy grobie tragicznie zmarłego męża, on przy grobie rodziców. Rodzi się między nimi uczucie. Mimo wielu różnic są sobą zafascynowani, jednak ich związek okazuje się trudniejszy niż sądzili. Dlaczego?Brandon W. Jones, Wiosenne dziewczęta, Wydawnictwo Wielka Litera

Urodziły się w kraju, gdzie ich piękno było ich przekleństwem.
„Jedna z najbardziej pasjonujących, najpiękniej napisanych i najważniejszych książek, jakie czytałam w ciągu ostatnich lat”. Alice Walker, autorka Koloru purpury. Bywało, że dla kobiety zmuszanej do handlowania swoim ciałem jedyną ucieczką było szczelne zamknięcie ostatniego okrucha własnego ja, tak by nie zostało skalane, i skrywanie go pod grubym pancerzem. Tak właśnie Gi chroniła swą niewinność w nadziei, że pewnego dnia zdoła ją odzyskać...
Gi była zastraszoną, zamkniętą w sobie dziewczynką, która spędziła dzieciństwo w obozie pracy w Korei Północnej. Jako matematyczny geniusz nauczyła się znosić ból, wycofując się do świata liczb, gdzie szukała schronienia. Gdy w sierocińcu spotkała swoje przeciwieństwo - zuchwałą, promienną i bezkompromisową Il-sun – otaczający ją świat nagle nabrał koloru nadziei. Do czasu, gdy sprzedano je jako prostytutki do Korei Południowej i dalej do Stanów Zjednoczonych, gdzie czekała je niewola daleko bardziej okrutna niż ta zza żelaznej koreańskiej kurtyny.

Agnieszka Gil, Układ nerwowy, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Wydawałoby się, że Magdalena ma wszystko, czego potrzebuje: dobrze zarabiającego męża, wygodne życie, udane dziecko i dużo czasu na realizowanie swoich pasji. Jednak trudno się tym wszystkim cieszyć, jeśli mąż jest alkoholikiem i odmawia podjęcia terapii, zapewniając, że wszystko ma pod kontrolą. Kobieta początkowo próbuje mu wierzyć, w końcu jednak przychodzi moment, kiedy trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i odważyć się poprosić o pomoc... Najnowsza powieść Agnieszki Gil mimo że podejmuje trudny temat, nie jest pozbawiona optymizmu. Bohaterka ma oddaną przyjaciółkę, ciekawe hobby i – czego chyba sama się po sobie nie spodziewała – determinację. To wszystko daje jej siłę do walki. A w tle – jak zwykle w powieściach tej autorki – przepiękny Wrocław.

31 I

Robert Foryś, W objęciach Casanovy, Wydawnictwo Bellona

Czasy Wersalu: mężczyźni pojedynkują się o honor dam, plotka i śmieszność potrafią zabić, a miłość bywa śmiertelnie niebezpieczna. Do Polski przybywa Giacomo Casanova, uwodziciel, gracz, szpieg i sławny kochanek. W Warszawie spotyka Elżbietę, tajemniczą damę pragnącą za wszelką cenę odzyskać dawne życie. Oboje zaczynają grę, której finału nie są w stanie przewidzieć. Namiętność, seks, intryga i zdrada, splatają się w przepojoną erotyką fabułę, będącą śmiałym połączeniem nowej powieści kobiecej i romansu godnego "Niebezpiecznych Związków".


Nicolas Barreau, Wieczorem w Paryżu, Wydawnictwo Bukowy Las

Alain Bonnard, właściciel małego kina studyjnego w Paryżu, jest romantykiem i lubi ludzi przychodzących do jego kina. W szczególności pewną kobietę w czerwonym płaszczu, która zjawia się co środa i zawsze siada w siedemnastym rzędzie. Pewnego razu Alain zbiera się na odwagę i zaprasza piękną nieznajomą na kolację. Jest przekonany, że zanosi się na najcudowniejszą ze wszystkich historii miłosnych, kiedy wydarza się coś, co przewraca mu życie do góry nogami: w jego kinie mają być kręcone zdjęcia do najnowszego filmy Allana Wooda Czułe wspomnienia o Paryżu. Soléne Avril, ulubiona aktorka słynnego amerykańskiego reżysera, zna bowiem kino Bonnarda z dzieciństwa i uparła się, aby kręcić właśnie tam. Nagle kino studyjne i jego właściciel znajdują się w centrum zainteresowania. Alaina niepokoi jednak, że kobieta w czerwonym płaszczu nagle jakby zapadła się pod ziemię. Młody mężczyzna rozpoczyna poszukiwania...


W tym tygodniu zdecydowanie przeważają powieści obyczajowe, co bardzo mnie cieszy, bo to mój ulubiony gatunek. Na długie i zimne wieczory ciekawa książka zawsze jest najlepszym lekarstwem :)
Co zainteresowało Was w tym tygodniu?

Przypominam, że wciąż możecie mnie śledzić na Facebooku i Instagramie. Serdecznie Was zapraszam!

Instagram

6 komentarzy:

 1. Aż sama się zdziwiłam, jak wiele powieści mnie zaintrygowało!
  Po pierwsze - "Wiosenne dziewczęta"! TO jest coś dla mnie!
  "W objęciach Casanowy" - książka powinna być świetna! Książki nie napisał w końcu amator!
  I jak los mi da, chętnie bym przeczytała jeszcze "Układ nerwowy" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego tygodnia nie mam na szczęście nic na liście zakupowej, bo moja lista się straaasznie wydłuża;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie na szczęście też nic :-) Zbieram kasę na lutowe premiery :-)

  Pozdrawiam
  http://mbzapisanekartki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie bidno, nic dla siebie nie znalazlam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tyle fajnych książek, ehh za dużo nowości, czasu coraz mniej ;)

  OdpowiedzUsuń