04 marca 2014

Zapowiedź: Na Pragę nie wrócę

 
Elżbieta Wichrowska to kolejna/y (w wydawnictwie MG) profesor nauk humanistycznych (po Zbigniewie Białasie), która/y poza poważnymi publikacjami naukowymi postanowiła spróbować sił w literaturze. Bardzo chciałam Państwu polecić jej debiut powieściowy Na Pragę nie wrócę.

 Jedną z bohaterek tej opowieści jest Magdalena, pisarka i historyk, innymi są… warszawskie kamienice, których historia ożywa na oczach czytelnika, obejmując wiek XVIII, II wojnę światową, PRL i współczesność. A obok nich – skomplikowane postaci kobiet: wiernych przyjaciółek, kochających matek, namiętnych kochanek i profesjonalistek u szczytu kariery.
Autorka, znająca Warszawę jak mało kto, wędruje między jej prawą i lewą stroną, między tym co było a tym co zostało. Zagląda w głąb śmierdzących podwórek cudem ocalałych kamienic, zabiera czytelnika na niebezpieczne przechadzki po praskich cmentarzach lub blokowiskach wyrosłych na gruzach dawnej Warszawy. Podczas tych historyczno-urbanistycznych włóczęg poznajemy całą galerię postaci, takich jak dwóch osiemnastowiecznych księży nieświadomych, że trafili pod warszawskie czerwone latarnie czy parę bezdomnych zakochanych z autobusu linii 160. Gdzieś na pograniczu głównych wątków pojawią się też psie historie, niekiedy zabawne, a czasem chwytające za gardło.
W gąszczu powieściowych wątków nie zabraknie niepokojącego kryminału, pogmatwanego romansu i dziennika podróży po Europie, z bezcenną instrukcją obsługi włoskiej komunikacji miejskiej oraz przewodnika po lokalach gastronomicznych warszawskiej Pragi.

Na co dzień Pani Profesor Elżbieta Wichrowska jest pracownicą Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. Jest także autorką książek poświęconych kulturze Oświecenia i Wielkiej Emigracji, edytorką o żyłce detektywistycznej wiecznie poszukującą (z nienajgorszym skutkiem) pasjonujących dokumentów przeszłości poukrywanych w polskich i zagranicznych archiwach.

Ponadto, Wydawnictwo MG zaprasza:

3 komentarze: