03 lipca 2014

184) Remigiusz Mróz, Parabellum. Horyzont zdarzeń


Powieść "Horyzont zdarzeń" jest drugą częścią cyklu "Parabellum" autorstwa Remigiusza Mroza. Jakiś czas temu rozmawiałam z autorem na temat jego twórczości, o czym możecie przeczytać T U T A J. Seria "Parabellum" opisuje niezwykłą tułaczkę dwóch braci po ogarniętej wojną Europie. Będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie, ale również kochać piękne kobiety.

Zanim przejdziesz dalej, przeczytaj recenzję pierwszej części "Parabellum" - "Prędkość ucieczki".

Horyzont zdarzeń. Parabellum [Remigiusz Mróz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Październik 1939. Trwa wojna, a wróg napiera z każdej możliwej strony, nie przebierając w drastycznych środkach. Śmierć, strach, zagłada... Czy gdziekolwiek istnieje jeszcze bezpieczne miejsce? Czy jest jeszcze ktoś, kto nie zdradzi, kto pomoże? Mimo wszystko, nie brakuje w Polakach determinacji i chęci walki o swoją godność i wolność. Po zdemaskowaniu przez Christiana Leitnera, Staszek i Maria uciekają z Rawicza, gdzie w ratuszu zostawiają nieprzytomnego Niemca. Mają w planach kontynuację swojej ucieczki, mimo że ich fałszywa tożsamość jest już odgadniona. Nie mają pieniędzy, a przed sobą tylko tysiąc kilometrów do przebycia. A tymczasem, sam Leitner rusza w pogoń za "przestępcami". Niestety trafia on do obozu jenieckiego. A co dzieje się z Bronkiem? Otóż, mężczyzna stara się przebić na Kresy, do Baranowicz. Ponadto stara się odnaleźć Anielę. Nie będzie łatwo, bo oto na drodze staje mu Armia Czerwona. "Horyzont zdarzeń" to świetna książka, od której bije autentyzm, dzięki wspaniale wykreowanym postaciom. Nie są one sztuczne. Wręcz przeciwnie! Czuć od nich prawdę, wiele emocji, z którymi muszą się stykać. Są prawdziwymi ludźmi, a nie papierowymi bohaterami. To właśnie dzięki bohaterom poznajemy i oglądamy wojnę z różnych perspektyw. Ze Staszkiem uciekamy do Francji, z Bronkiem szukamy Anieli, z Obeltem trafiamy do obozu, a z Leitnerem poszukujemy zbiegów. Są to postacie dynamiczne oraz bardzo ze sobą przeciwstawne. Powieść zapewnia nam całą gamę uczuć i przeżyć wewnętrznych bohaterów.

Z "Horyzontem zdarzeń" nie da się nudzić, dzięki dynamicznej akcji i wielowątkowości, w efekcie czego od powieści nie da się oderwać. Z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem śledzi się losy bohaterów, a na karku czuć oddech śmierci i strachu, bo z każdej strony czyha zagrożenie. Pierwsza część "Parabellum" zostawiła wiele niedopowiedzeń, ale kolejna również i już nie mogę się doczekać trzeciej części. Ta książka ma w sobie wiele pozytywów: barwni bohaterowie, nietuzinkowe dialogi, tło historyczne... Te wszystkie składniki składają się na fantastyczną literaturę wojenną, którą koniecznie trzeba poznać!

Podsumowując, "Parabellum. Horyzont zdarzeń" to ciekawa i trzymająca w napięciu kontynuacja, którą czyta się błyskawicznie. Książka wciąga od pierwszych stron. Na uznanie zasługuje również piękna oprawa graficzna. Jednym słowem- polecam! Jeśli jeszcze nie czytaliście tej serii, to koniecznie to nadróbcie.

Remigiusz Mróz, Parabellum. Horyzont zdarzeń, Instytut Wydawniczy Erica, 2014, s. 312.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę II.

9 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii, ale w sieci pełno krąży pozytywnych recenzji na jej tematy i widzę, że ty również masz na jej temat pochlebne zdanie. W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak zapoznać się z tym cyklem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Planuję rozejrzeć się za pierwszą częścią tego cyklu :) Jeszcze nie spotkałam się z negatywną opinią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się już doczekać trzeciej cześci cyklu. Wspaniała seria.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała seria, czekam z niecierpliwością na kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Całkiem nieźle się prezentuje, może sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z przyjemnością nadrobię już wydane tomy serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na mojej półce stoi pierwszy tom. Zamierzam go przeczytać niedługo...

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeśli gdzieś znajdę to chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chciałabym przeczytać, czytałam już tyle pochlebnych opinii. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń