22 lipca 2014

191) Penny Vincenzi, DECYZJA
Penny Vincenzi jest autorką czternastu bestsellerów, z których najbardziej znane to: "Wystarczy chwila", "Niebywały skandal" i "Chwila zapomnienia". Zanim zajęła się wyłącznie pisaniem, pracowała jako dziennikarka w czasopismach "Vouge", "Tatler" i "Cosmopolitan". Była szefową działu mody we wpływowym czasopiśmie dla kobiet "Nova", nazywanym w Brytanii "biblią stylu". Penny ma cztery córki i dzieli swój czas pomiędzy Londyn i południową Walię.

Początkowo ciężko było mi się wczuć w tę powieść, sama nie wiem dlaczego, być może dlatego, że raczej nie czytam książek, których akcja dzieje się w przeszłości, a skupiam się raczej na powieściach, które dzieją się tu i teraz. Na szczęście postanowiłam dać książce drugą szansę i cieszę się, że to zrobiłam! Jest to fantastyczna panorama Londynu lat 60. XX wieku. Autorka świetnie opisała "swingujący Londyn", co zdecydowanie podziałało na moją wyobraźnię... Widziałam te wszystkie nowe budowle, które zaczęły się wznosić, piękne stroje, nowo powstałe magazyny modowe i bale, przyjęcia i rausze. A dodatkowo piękna miłość, nienawiść, namiętność, ale też zdrada, czyli kwintesencja pięknego romansu. 

Głównymi bohaterami powieści są Eliza i Matt - kobieta i mężczyzna - ogień i woda - bogactwo i bieda. I chociaż to dwa zupełnie różne światy, ale również charaktery, to coś ich połączyło, coś co nazywamy miłością. Eliza pochodzi z bogatej rodziny. Poznajemy ją w momencie, kiedy składa ukłon przed królową na balu debiutantek. Wtedy to właśnie postanawia, że pozostanie niezależną kobietą i nikt nie będzie mówił jej jak ma żyć. Na szczęście Elizie wszystko się udaje. Jest inteligentną i kreatywną kobietą, więc bez trudu pnie się po drabinie sukcesu. Kiedy otrzymuje pracę redaktorki działu mody w świetnym magazynie, spełniają się jej najskrytsze marzenia. I wtedy na jej drodze pojawia się Matt, mężczyzna robotniczego pochodzenia, który za wszelką cenę chce się wybić i zarabiać miliony. Dzięki swojej przedsiębiorczości i konsekwencji dąży do swojego celu. Te cechy bardzo imponują Elizie. Czy ich uczucie przetrwa dzielącą ich różnicę społeczną, ale również różnice poglądów? Czy zdołają sięgnąć gwiazd i chwycić to, czego chcieliby najbardziej?

Chociaż autorka "Decyzji" uczyniła Elizę i Matta głównymi bohaterami, to poznajemy tu również inne postacie, które reprezentują różne warstwy społeczne. Penny Vincenzi stworzyła całą paletę barwnych postaci. Poznajemy Charlesa, rodzonego brata Elizy, który przechodził szkolenie wojskowe, a następnie został maklerem giełdowym. Charles jest mężczyzną, który swoje życie zawdzięcza pieniądzom, ale mimo to, nie chodzi z uniesioną głową do góry, a jest całkiem sympatycznym mężczyzną. Jest wesoły, charyzmatyczny, ale jego charakter zmienia się przez... kobietę, która owinęła go sobie wokół paluszka. Biedny Charles zmienia się w mruka i nic niewartościowego mężczyznę. Kolejną barwną postacią jest Scarlett, siostra Matta, która pochodzi ze społecznych nizin, ale mimo to chce się wybić. Zaczynając od lokalnej fryzjerki, dostaje pracę jako stewardessa. Jest to spełnienie jej marzeń. W dodatku zakochuje się, i to z wzajemnością, w przystojnym Davidzie. Niestety, ale facet ma żonę i dzieci. Ten namiętny romans na zawsze zmieni życie Scarlett. Z sympatycznej kobiety przerodzi się w wampa i w bezwzględną manipulantkę. Takich postaci jest tu znacznie więcej, które są barwne, charyzmatyczne i bardzo ciekawe. Nie sposób jest tu ich wszystkich wymienić.

"Decyzja" Penny Vincenzi to fantastyczna powieść na lato. I choć liczy prawie 600 stron, to czyta się ją błyskawicznie. "Decyzja" to piękna, poruszająca historia o miłości dziejąca się w czasach przemian społecznych i kulturowych "swingującego Londynu". Historia na długo zapada w pamięć. I teraz mam ogromną ochotę na inne książki Vincenzi, mam nadzieję, że szybko je przeczytam. Serdecznie Wam polecam!

Penny Vincenzi, Decyzja, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2014, s. 592.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Czytamy powieści obyczajowe.

7 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja, z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że czyta się szybko, bo 600 stron to faktycznie ogrom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Londyn lat 60. XX wieku brzmi świetnie, ale 600 stron trochę mnie przeraża :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Napisała 14 bestsellerów, a ja nie kojarzę żadnego z nich. Ale ze mnie ignorantka. Muszę to jak najszybciej zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale mnie okropnie zainteresowałaś tą książką. Podoba mi się w nie wszystko na czele z niezwykłą panoramą dawnego Londynu:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej autorce i szczerze mówiąc, na chwilę obecną, nie ciągnie mnie do tego, by sięgnąć po coś jej pióra. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń