30 sierpnia 2014

204) Stefania Jagielnicka-Kamieniecka, Zabójstwo z urojenia


Powieść "Zabójstwo z urojenia" to już kolejna książka autorstwa pani Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej. Autorka jest dziennikarką, poetką i powieściopisarką. Autorka była zatrudniona w „Dzienniku Zachodnim“ w Katowicach, a od roku 1980 w prasie „Solidarności“. Pod koniec roku 2003 ukazał się tomik jej poezji, zatytułowany „Leichter als Atem” (Lżejsza niż oddech), po czym reportaże pod tytułem „Wege zum Erfolg”(Drogi do sukcesu) i "Wege zur Erfüllung" (Drogi do spełnienia) oraz wspomnienia zatytułowane „Sprung über den Abgrund” (Skok nad przepaścią). W Niemczech wydano również jej książki napisane w języku polskim: dwie powieści - „Sen“ i „Wielki Manipulator“; wspomnienia „Skok nad przepaścią“ oraz dwa tomiki wierszy. Na polskim rynku wydawniczym ukazały się do tej pory jej następujące powieści: „Z busolą w sercu“, „Samobójcy“, „Siatka w sieci“, „Poezja i miłość”, „Oko w oko ze śmiercią”, „Niebezpieczna miłość”, „Zdeptana róża”, „Więcej niż szczęście”, „Przechytrzyć Pana Boga”, „W diabelskiej pętli”, „Zbłąkane serce”, „Między opętaniem a oczarowaniem”, „W matni”, „Zgwałcona”.

Zabójstwo z urojenia [Stefania Jagielnicka- Kamieniecka] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Główną bohaterką powieści "Zabójstwo z urojenia" jest Brygida- piękna Polka. Już w dzieciństwie matka starała się o to, aby małej Brygidzie nigdy w życiu niczego nie zabrakło. Wiedziała, że swoją urodą zdobędzie wszystko czego potrzebuje, a mianowicie pieniądze. Jak tylko Brygida osiągnęła pełnoletność, matka postanowiła wydać ją za bogatego, ale również dużo starszego mężczyznę. Brygida miała wielkie obawy lecz bała się gniewu matki. Po ślubie i hucznym weselu, świeżo upieczone małżeństwo zamieszkało w Wiedniu. Choć dziewczyna miała wszystko czego zapragnęła, to zabrakło jej miłości i szczęścia. Dlatego też, gdy uwagę na nią zwrócił pewien przystojny Polak, bardzo szybko dała ponieść się namiętności. Pewnego dnia Brygida postanawia wyfrunąć ze złotej klatki i wyjechać razem z Emilem do Polski. I wtedy z Brygidą zaczynają dziać się dziwne rzeczy... Najpierw umiera jej mąż. Kobieta sądzi, że to ona zabiła go "złą energią". Ponadto, Brygida popada w psychozę. Poznaje nowych ludzi, przez których coraz bardziej komplikuje swoje życie. W końcu trafia do szpitala psychiatrycznego, w którym zaczyna dodatkowo chorować na depresję. W swoim życiu nie widzi już sensu. Na szczęście udaje się jej wyjść z choroby dzięki silnej wierze w Boga, ale również dzięki pacjentkom i księdzu. Pod wpływem cierpienia postanawia radykalnie zmienić swoje życie, a pieniądze zainwestować w pomoc najuboższym.

"Zabójstwo z urojenia" to studium psychologiczne postaci. Autorka stara się dokładnie zanalizować postępowanie głównej bohaterki. Tworzy dokładny portret psychologiczny Brygidy, dzięki czemu czytelnik może poznać przyczyny jej postępowania. Historia jest wciągająca i intrygująca. Żałuję tylko, że jest tak krótka. Czyta się niesamowicie szybko. Jeśli jesteście głodni niebanalnej literatury, to koniecznie sięgnijcie po "Zabójstwo z urojenia".

Stefania Jagielnicka-Kamieniecka, Zabójstwo z urojenia, Wydawnictwo Psychoskok, ebook, s. 177.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę II ; Czytamy powieści obyczajowe.

6 komentarzy:

 1. Nigdy nie słyszałam o tej autorce, ale widać, że muszę przeczytać coś jej autorstwa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie kojarzę za bardzo autorki, ale książki jestem ciekawa. Ewidentnie ukazuje, że pieniądze szczęścia nie dają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dosć intrygująca historia. Chciałabym kiedyś ja poznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. To już druga recenzja tej pozycji, na którą natknęłam się w blogosferze. Tamta była równie zachęcająca jak Twoja ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Możliwe, że w przyszłości przeczytam :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Swietna recenzja! Jej autorka doskonale odczytała to, co chciałam przekazać w tej powieści

  OdpowiedzUsuń