16 września 2014

209) Marzena Grzybowska, PODSTĘPNA ŻMIJA, CZYLI ENDOMETRIOZA


Popularna encyklopedia Wikipedia, definiuje endometriozę jako obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Ognisko endometriozy zawiera komórki gruczołowe i zrąb endometrium. Choroba dotyczy najczęściej kobiet w wieku rozrodczym. Nie jestem lekarzem i nie mam fachowej wiedzy na ten temat, dlatego niekoniecznie rozumiem powyższe słowa. Podobny problem miała autorka- Marzena Grzybowska, która również poszukiwała fachowej pomocy na temat endometriozy, z którą się zmaga. W Internecie jest bardzo mało artykułów mówiących o chorobie, a zdarza się nawet, że lekarze nie są w stanie nam pomóc. Dzięki temu powstała książka pt. "Podstępna żmija, czyli endometrioza": powieścio-poradnik, który opisuje historię 30-letniej Róży walczącej i zmagającej się z tą chorobą.

Podstępna żmija, czyli endometrioza [Marzena Grzybowska] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE 
Marzena Grzybowska snuje krótką opowieść młodej kobiety, o pięknym imieniu Róża. Nasza bohaterka zmaga się z endometriozą, która dopadła ją podstępnie i znienacka. Uniemożliwiło to jej normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Niby jej życie było usłane różami i nic nie zapowiadało nieszczęścia. Niestety, ale choroba zaatakowała szybko i mocno. Róża postanowiła leczyć się farmakologicznie, ale w końcu nawet leki przestały przynosić ulgę. Lekarz zaproponował operację, na którą kobieta przystała. Operacja pomogła na kilka miesięcy, bo choroba znowu wróciła. Walka zaczęła się od nowa. Jedynym plusem jaki Róża zauważyła to fakt, że odnalazła w sobie siłę, wiarę, odwagę i chęć do walki. To wszystko ją wzmocniło. Dodatkowo, pozytywne i optymistyczne podejście sprawiło, że Róża wygrała! Choroba przestała być górą, a ona mogła na nowo cieszyć się dniem codziennym. 

Autorka "Podstępnej żmii" zmagała się z chorobą, a gdy wygrała, postanowiła podzielić się z innymi kobietami swoimi spostrzeżeniami, spisując te niemiłe wspomnienia. Jest to świetny poradnik dla kobiet, które mają małą wiedzę na temat endometriozy oraz dla tych, które niestety z tą chorobą się zmagają. Przyznam się szczerze, że nie wiedziałam nawet o istnieniu tej choroby, dopóki nie przeczytałam tej książki. Teraz inaczej będę spoglądała na swoje życie, bo nigdy nie wiadomo co czyha za kolejnym zakrętem.

"Podstępna żmija, czyli endometrioza" to obowiązkowa lektura każdej kobiety!

Marzena Grzybowska, Podstępna żmija, czyli endometrioza, Wydawnictwo Psychoskok, Konin 2014, s. 120, ebook.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę II.

 

6 komentarzy:

 1. Według mnie, spisanie poradnika traktującego o tej mało znanej chorobie jest posunięciem genialnym i podziwiam, autorkę, że pisząc tę książkę zmierzyła się niejako z tą chorobą ponownie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też nie kojarzę tej choroby, ale dzięki tej pozycji będę mogła się jej lepiej przyjrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pół żartem pół serio powiem, ze nie uznaje się jeszcze za kobietę, więc ksiażke sobie odpuszczę.Jestem jeszcze chyba za młoda.. Do tego ta okładka... Wiem, że się nie ocenia ksiażki po okładce, ale ta jest wyjątkowo brzydka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Również nie słyszałam do tej pory o takiej chorobie, szczerze mówiąc nie wiem czy mam ochotę aktualnie o niej czytać. Może w dalszej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka jest straszna, ale reszta na pewno jest znacznie lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 6. ja się zmagam, ale już jestem powoli na prostej, po kilka książkach i spotkaniach na ten temat, ale fajnie, że ktoś ten temat porusza, bo jest słabo nagłośniony;)

  OdpowiedzUsuń