22 września 2014

211) Warren Ellis, WZORZEC ZBRODNI 
PREMIERA 4 PAŹDZIERNIKA 2014
Warren Ellis to wielokrotnie nagradzany twórca takich komiksów, jak "Detektyw Fell", "Ministry of Space", "Planetary" oraz "Transmetropolitan", a także autor powieści "Crooked Little Vein". Jego powieść graficzna RED została przeniesiona na ekran w postaci odnoszącego sukcesy filmu o tym samym tytule. Warren Ellis mieszka w Londynie.

Kiedy policjanci jechali na akcję, czuli rutynę. To miało być coś zwykłego, nudnego- nic specjalnego. Jednak kiedy ginie partner Johna Tallowa, a on odnajduje dziwną kolekcję broni w starej kamienicy przy Pearl Street, zaczynają dziać się rzeczy niepokojące, a sam Tallow ma wrażenie, że właśnie otworzył puszkę Pandory. Pierwsze badania wykazuję, że z każdej znalezionej broni, zginął jakiś człowiek. Dodatkowo, gdy odkryto tę kolekcję, w tym samym czasie, zostały wznowione sprawy, niegdyś umorzone, z powodu niewykrycia sprawcy. I nagle czas przyspiesza, wszystko zaczyna dziać się bardzo dynamicznie. John Tallow w ogóle nie może liczyć na wsparcie przełożonych, zatem do pomocy nakłania dwójkę ludzi, ekspertów, którzy zajmują się zbieraniem i badaniem dowodów z miejsca zbrodni. Czy uda im się rozwikłać tę trudną i zawiłą zagadkę? Tożsamość sprawcy wciąż jest nieznana, a grono osób, którym sprawa nie jest na rękę, coraz bardziej zaczyna się poszerzać...

"Wzorzec zbrodni" to kryminał, który potrafi trzymać w napięciu aż do ostatniej kartki. Autor doskonale przedstawił historię amerykańskiego gliniarza, który żyje swoją pracą, jest ambitny i dąży do wyznaczonych sobie celów. Ponadto, poznajemy osobowość bezwzględnego i szalonego mordercy, który "kocha" zabijać i podnieca go widok czyjegoś umierania. Warto zaznaczyć, że książka jest raczej dla czytelników o mocnych nerwach, ponieważ nie brakuje tu brutalnych scen, ale również dosyć ironicznych, a wręcz chamskich odzywek. Zatem, drogi Czytelniku, jeśli szukasz mocnych wrażeń, koniecznie sięgnij po książkę Warrena Ellisa, pt. "Wzorzec zbrodni".

Książka Warrena Ellisa na pewno szybko zostanie zekranizowana, bo jest to po pierwsze świetny thriller kryminalny, a po drugie Nowy Jork ukazany jest tu wspaniale, w całej swej brutalnej codzienności. Książka jest bezpośrednia, szokująca i nietuzinkowa. Czekam na więcej takiej literatury!

Warren Ellis, Wzorzec zbrodni, Wydawnictwo SQN, Kraków 2014, s. 296.

6 komentarzy:

 1. Na taki kryminał to chętnie poczekam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną recenzję tej książki, musi być świetna. Z chęcią bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak kryminał to jestem najbardziej na tak! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kryminały uwielbiam, więc na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście słyszałam o tej pozycji już parokrotnie. Jak na nią trafię to z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię kryminały, więc zawsze chętnie czytam ich recenzje, aby znaleźć co ciekawsze tytuły :)

  OdpowiedzUsuń