14 stycznia 2015

Gabriela Gargaś, POŚRÓD ŻÓŁTYCH PŁATKÓW RÓŻ RECENZJA PREMIEROWA
14 STYCZNIA 2015 R.

247.

Miłość zawsze przychodzi niespodziewanie. Czasami w najmniej oczekiwanym momencie. To właśnie miłość zagościła również u Zuzanny, Joanny, Michała, Roberta, Mileny i Wojtka- naszych bohaterów powieści "Pośród żółtych płatków róż". To uczucie bywało tutaj i niewinne, i słodkie, ale również gorzkie i okraszone cierpieniem. Nie brakuje tu szalonej, emocjonalnej karuzeli uczuć. To przede wszystkim dlatego, najnowsza powieść Gabrieli Gargaś skradła moje serce.

źródło
Gabriela Gargaś z wykształcenia jest ekonomistką. Zakochana w życiu marzycielka. Ma uosobienie indywidualistki, która chadza własnymi ścieżkami. Wyznacza sobie jasne cele i do nich dąży, choć nie zawsze wszystko się udaje. Jak kocha, to na zabój, jak się śmieje, to do łez, a jak tańczy, to do utraty tchu. Mama, przyjaciółka, córka, siostra, szwagierka, ciocia, żona, kobieta całą duszą. Jest autorką książek: "Jutra może nie być", "W plątaninie uczuć", "Trudna miłość", "Namaluj mi słońce". Każda czytelniczka znajdzie w bohaterkach jej opowieści coś z siebie. Jej motto brzmi: "Sztuka życia to cieszyć się małym szczęściem". Inicjatorka projektu "Każdego dnia...".

Czy wiedzieliście jakie jest znaczenie żółtego koloru? Znaczy on tyle, co: "wysłuchaj mnie, porozmawiaj ze mną, spróbuj mnie zrozumieć, mam ci tyle do przekazania, nie chcę być sam, potrzebuję ciebie, aby móc z tobą rozmawiać, dzielić się wrażeniami". [źródło] Motyw żółtych róż pojawia się w tej powieści bardzo często. Symbolizuje on tutaj zawiłości w związkach naszych bohaterów. Żółtą różę otrzymuje kobieta w ramach przeprosin, a jeszcze inne żółte róże są dla innej kobiety symbolem pięknej, ale utraconej miłości. I to właśnie miłość i jej przeróżne oblicza są głównym tematem powieści Gabrieli Gargaś.

Zuzanna to młoda, wyzwolona kobieta. Pracuje w korporacji, gdzie poznaje fantastycznego faceta, w którym szybko się zakochuje. Byłoby pięknie, gdyby ów facet nie był żonaty i nie miał trójki dzieci. Mężczyzna traktuje ją przedmiotowo, bawi się nią, kiedy tylko ma na to ochotę. A ona? Ona jest szalenie w nim zakochana i wierzy, że Robert rzuci dla niej rodzinę. Czy pragnienia Zuzy się ziszczą?

Joanna jest pracoholiczką. Stawia swoją karierę ponad wszystko. Nie podoba się to jej mężowi Michałowi, który tak bardzo pragnie mieć z nią dziecko. Jednak Asia nie jest jeszcze na to gotowa. Czy to niezdecydowanie kobiety zaważy na ich małżeństwie?

Milena to kobieta, która całą sobą poświęciła się swojej rodzinie. Cudownie godzi ze sobą obowiązki księgowej, matki i żony. To właśnie dbanie o ciepło domowego ogniska postawiła sobie za najwyższy cel, ponad własne pragnienia. Dokąd ją to zaprowadzi?

Zofia to dojrzała kobieta, ciocia Zuzy i Asia. Mieszka samotnie w pięknym domu na wsi. W głębi swojego serca skrywa bolesną tajemnicę. Kto będzie powiernikiem jej pięknej historii?

Agnieszka to licealistka, która w tym roku zamierza zdawać maturę. Nigdy nie była doceniana przez swojego ojca, dlatego podziwu szuka u swoich rówieśników. W szkole ma opinię łatwej dziewczyny. Nikogo za bardzo nie dziwi, kiedy na jaw wychodzi jej romans z jednym z jej nauczycieli. Jak to się dla niej skończy?

"Pośród żółtych płatków róż" to subtelna, delikatna i ciepła opowieść. O miłości. O zdradzie. O przebaczeniu. Niby zwykły, normalny, a nawet banalny temat, a czytając tę powieść przeżywałam wszystko z bohaterami. Podobało mi się to, że autorka bardzo wnikliwie ukazała różne aspekty zdrady. Pokazała, jak wiele osób cierpi i jak wiele osób jest pokrzywdzonych, kiedy dochodzi do takiego zjawiska. Prócz tego, w powieści poznajemy moc nieodwzajemnionego uczucia i siła jego konsekwencji. "Pośród żółtych płatków róż" to mocna powieść ze świetnym i mądrym przekazem. Dzięki zwykłym, normalnym i realnym bohaterom, bardzo łatwo jest się z nimi utożsamić i poczuć ich emocje. Ponadto, powieść została napisana w lekki sposób, prostym i plastycznym językiem, co sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko, z wielkim przejęciem i wypiekami na twarzy. Nie pozostaje mi nic innego, jak szczerze polecić Wam tę pozycję!

Gabriela Gargaś, Pośród żółtych płatków róż, Wydawnictwo Feeria, s. 312.

9 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam, najbardziej ciekawi mnie ten romans z nauczycielem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszyscy tak dobrze mówią o tej książce :3
  Aż chce się czytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio jest głośno o tej książce. I tak strasznie mnie kusi by ją przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 4. Siostra miała ochotę na poprzednią książkę autorki, myślę, że ta także mogłaby nas zainteresować. Czytałam w innej książce, że kwiaty są doskonałym sposobem na przekazanie uczuć, wydaje mi się, że tutaj żółte róże mają tę samą wymowę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej autorki, ale z chęcią przeczytałabym te książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ochotę na tą subtelną i ciepłą powieść. Gdy nadarzy się okazja to z pewnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj, chyba jednak nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niby tak wiele zostało już napisane o miłości, zdradzie i przebaczeniu, a i tak nadal chętnie o tym czytam, oczywiście jeśli jest to napisane ciekawie i trafia do mojego serca. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa recenzja , dodałam się do obserwatorów :) Zapraszam do siebie na bloga
  http://ksiazkiktorekochamy.blogspot.com/ :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń