24 czerwca 2015

BAJKOTERAPIA, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużychSkończyłam studia pedagogiczne, więc zdaję sobie sprawę, że bajkoterapia jest wspaniałą metodą, która pomoże maluchowi przezwyciężyć lęki związane z różnymi życiowymi sytuacjami. Chętnie zabrałam się za najnowszą na rynku wydawniczym pozycję, czyli "Bajkoterapię", napisaną przez kilka znanych nazwisk. Co o niej myślę? Sprawdźcie.

279.

"Bajkoterapia to metoda, którą wykorzystuje się do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Źródeł bajkoterapii można doszukiwać się w teoriach Bruno Bettelheima. Dokonując analizy psychologicznej licznych baśni, wysunął on teorie mówiące, że jeśli opowieść ma zainteresować dziecko, musi obudzić w nim ciekawość i uruchomić jego wyobraźnię. Ponadto, jeśli ma ona wpłynąć na jego życie, musi pomóc dziecku w rozwijaniu jego inteligencji, porządkowaniu uczuć oraz dotyczyć jego problemów i trudności, z jakimi się boryka."                     (źródło)

Na książkę składa się czternaście opowiadań, które poruszają przeróżne sytuacje, m.in. konflikty i zazdrość między rodzeństwem, kłótnie rodziców czy też bezpieczeństwo dziecka. Każda historia jest inna, poruszająca inne zagadnienie, ale każda jest nad wyraz ciekawa. Zamieszczone w książce bajki sprawiają, że w psychice dziecka na pewno pojawią się pozytywne myśli. Dzieci nareszcie zrozumieją swoje uczucia, ich przejawy, ale także przyczyny. Bajki terapeutyczne ukażą naszemu dziecku jak trzeba sobie radzić w różnych sytuacjach, a przy tym pokażą pewne wzorce postępowania. Dzięki temu, dzieci zaczną rozumieć świat, w którym żyją i na pewno przestaną czuć się samotnie.

"Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych" to kopalnia wiedzy dla rodziców i ich pociech. Opowiadania są wyjątkowe, bo poruszają szereg istotnych problemów, dzięki temu w jakiś sposób uda się rodzicowi ustrzec swoje dziecko przed zagrożeniem. Jestem pewna, że taka publikacja przydałaby się każdej mamie i tacie, którzy mają w domu przedszkolaka. Dlaczego? Otóż, ważne jest, że na zakończenie każdej historii czytamy komentarz, wyciągamy pewne wnioski. Możemy też zadać dziecku nasuwające się nam wtedy pytania.

Wspomniałam już wyżej, że każda historia ma innego autora, ale powinnam jeszcze wspomnieć, że książka ma również znakomite ilustracje, których autorem jest Marcin Piwowarski. 

Twarda oprawa + piękna szata graficzna + wartościowa treść = pozycja idealna! 
Serdecznie polecam!

Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, s. 240.

3 komentarze:

  1. Piękna, mądra książeczka, a ilustracje zachwycają! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie jestem w trakcie czytania. Bardzo wartościowa i mądra książka :).

    OdpowiedzUsuń
  3. Ilustracje są naprawdę śliczne. Chciałabym ją mieć w przyszłości w swojej biblioteczce.

    OdpowiedzUsuń