17 stycznia 2017

Joanna Jax, ZEMSTA I PRZEBACZENIE. NARODZINY GNIEWU


Ostatnią książkę autorstwa Joanny Jax, którą czytałam to "Dziedzictwo von Becków". Było to dwa lata temu, a ja wciąż o tej powieści pamiętam, bo niesamowicie mnie wtedy pochłonęła. Kiedy otrzymałam propozycję recenzji nowej powieści autorki, nie wahałam się ani chwilę.

342.

Joanna Jax urodziła się i mieszka w Olsztynie. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na co dzień związana z dużą korporacją finansową. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną, grafiką i zajmuje się copywritingiem. Zadebiutowała w 2014 roku powieścią "Dziedzictwo von Becków", które zachwyciło czytelników i recenzentów. Głosami czytelników została wybrana jako finalistka Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść 2014 roku. Powieść "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" otwiera nowy cykl powieściowy.

Gdy spojrzałam na sam tytuł powieści wiedziałam, że fabuła będzie emocjonująca. Żądza zemsty i przebaczenie, czyli akcja murowana.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 30. XX wieku. Bohaterami są Julian Chełmicki i Emil Lewin, którzy są przyrodnimi braćmi, ale niestety nie mają nawet pojęcia o swoim istnieniu, co mówić o pokrewieństwie. Julian żyje w bogatej rodzinie, a Emil wręcz odwrotnie, bo w ubogiej chatce. Dzieli ich wszystko: charakter, życie, status materialny, a łączy jedno- miłość do pięknej kobiety. Dzień, w którym nasi bohaterowie dowiadują się o swoim istnieniu, diametralnie zmienia ich życie. Bracia muszą zmierzyć się z nową sytuacją, swoją niechęcią do siebie, ale również z bardzo trudną historią swojego kraju. II wojna światowa zmienia niemal wszystko...

"Narodziny gniewu" to piękna saga rodzinna, która ukazuje losy bohaterów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Obejmuje ona lata 1915-1941. Joanna Jax z rozmachem stworzyła cudowną, wielowątkową historię, w której ukazuje różnych ludzi i ich postawy na tle zmian zachodzących na świecie. Zasiadając do książki popołudniu, nie sądziłam, że tak szybko zastanie mnie noc. Autorka wykreowała barwne i nietuzinkowe postacie, które są bardzo wiarygodne. Bracia to zupełnie różne żywioły. Jeden z nich jest pozytywną postacią, a drugi negatywną. Choć sądzę, że w dalszych tomach zacznie się wszystko zmieniać. Natomiast kobiety Joanny Jax to bohaterki odważne, nie bojące się wyzwań. Prawdziwe wojowniczki. Hanna Lewin i Alicja Rosińska- dwie przyjaciółki, które pewnego dnia opuszczają prowincję, aby szukać szczęścia w metropolii i realizować swoje pragnienia i skryte marzenia.

Podsumowując, "Narodziny gniewu" to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, ale również o cenie, jaką się płaci za popełnione błędy. To pełna emocji i do szpiku kości prawdziwa historia, o tym do czego zdolny jest niemal każdy z nas. Choć zmartwiło mnie to, że książkę czyta się tak szybko, cieszę się na kolejne tomy. Polecam bardzo!

Joanna Jax, Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu, Wydawnictwo Videograf, tom 1, s. 373.

Książkę "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" kupisz w księgarni internetowej Gandalf:

http://www.gandalf.com.pl/

3 komentarze:

  1. Świetny początek fenomenalnej sagi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie zapoznam się z serią, gdy będą dostępne dalsze tomy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ta książka jest fenomenalna, czekam z niecierpliością na kontynuację :)

    OdpowiedzUsuń